HYSK'da paralel 'oy'un!

Paralel yapı, HSYK üyeleriyle yargı üzerinde kurduğu vesayetini sürdürmek için yeni taktikler geliştiriyor.  

HYSK'da paralel 'oy'un!
Paralel yapı, HSYK üyeleriyle yargı üzerinde kurduğu vesayetini sürdürmek için yeni taktikler geliştiriyor.

 

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndaki (HSYK) üyeleriyle yargı üzerinde vesayet oluşturan paralel yapı, bu etkinliğini sürdürmek için 12 Ekim'de yapılacak seçimlere yönelik yeni taktik ve ittifaklara yöneldi. Her gün yeni bir tezgahı ortaya çıkan yapının son planının ise bağımsız adaylarla oyları bölmek olduğu öğrenildi. Paralel yapı, hakim ve savcıların her aday için oy kullanabileceği seçimlerde oyların dağılmasını sağlayarak Kurul'a daha çok üye yerleştirmenin planlarını yapıyor. 2010'da 7 ismin seçildiği adli yargı seçimlerinde 5 binin üzerinde oy alan isimler HSYK üyeliğine seçildi. 3 ismin seçildiği idari yargı seçimlerinde ise 650 oy kurul üyeliği için yeterli oldu.

 

BARAJI DÜŞÜRME PLANI

 

Ancak paralel yapı, YARSAV'ın listesindeki isimlerin yanı sıra çok sayıda bağımsız adayının seçime girmesi için çalışma yürütüyor. Böylece oylar dağılacak ve üyelik için 3 bin civarında oy yeterli olacak. Çok sayıda bağımsız adayı çıkarmayı amaçlayan çete, 5 binin üzerindeki seçim barajını 3 binlere çekerek blok oylarıyla paralel hakim ve savcıları bu sayede Kurul'a taşıyabilecek. Yapı, bu şekilde daha fazla adayını Kurul'a seçtirmenin planını yaparken, HSYK'daki hakimiyetini yitirmemeyi hesaplıyor.

 

İTHAL ADAY TAKTİĞİ

 

Paralel yapının bir başka seçim taktiğinin ise kendilerinden olmayan adayla seçime girmek olduğu ifade ediliyor. Vesayetini sürdürmek isteyen yapı, kendilerine yakın olmayan ancak yararlı olacabilecek adaylarla da daha çok oy almayı planlıyor. Sosyal medyayı aktif kullanan popüler yargı mensupları da paralel çetenin kıskacında yer alıyor. Çete, yargı mensuplarının internet sitesi olan Adalet.org'da aktif olan ve karşılık bulan hakim ve savcılara da göz dikti. Popüler yargı mensuplarını yanlarına çekmeye çalışan yapı, adaylarını buralardan da belirliyor.

 

YARSAV İLE EL ELE

 

HSYK seçimlerini 'ölüm-kalım' savaşına olarak gören paralel yapı, tek başına seçimi kazanmasının mümkün olmadığını anlayınca YARSAV ile işbirliğine soyundu. YARSAV yönetimine sızan paralel yapı, hem kendi adayları için hem de liste için oy istiyor. YARSAV ile el ele veren paralel yapı, hem listedeki kripto adaylarını hem de bağımsız adaylarını Kurul'a seçilmesinin hesabını yapıyor.

 

DEŞİFRE OLANLAR BAĞIMSIZ

 

YARSAV'ın listesini açıklamasının ardından HSYK seçimleriyle ilgili ikinci adım, cemaate yakın hakim ve savcılardan geldi. Bazı hakim ve savcıların, YARSAV listesini 'paralel' iddialarından kurtarmak için seçimlere bağımsız girme seçeneği yürürlüğe konuldu. Adaylığını açıklayan ilk isim ise HSYK 2. Daire Başkanı Nesibe Özer oldu. Öte yandan, korsan bildirilerle gündeme gelen 3. Daire Başkanı Ahmet Hamsici, hakim ve savcıların atamalarına 'kıyım kararnamesi' diyerek istifa şovu yapan Teoman Gökçe'nin de adaylığını açıklaması bekleniyor.

 

HER YOLU DENİYORLAR

 

HSYK'daki etkinliğiyle yargı üzerinde vesayet oluşturan parelel yapı, etkinliğini sürdürmek için her yolu deniyor. Seçim öncesi çeşitli taktikler belirleyen yapı, daha önce adeta düşman olarak gördüğü oluşumlarla ittifak için çalışmalarını sürdürüyor. YeniŞafak

 

 
Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2014, 17:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8