Irak, Rusya ve İran'dan Esad senaryosu

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki liderliğinde, Rusya, İran, Güney Afrika ve Cezayir temsilcilerinden oluşan heyetin katılımıyla Suriye Devlet Baş

Irak, Rusya ve İran'dan Esad senaryosu
Irak Başbakanı Nuri el-Maliki liderliğinde, Rusya, İran, Güney Afrika ve Cezayir temsilcilerinden oluşan heyetin katılımıyla Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın ülkeyi terk etme şekline ilişkin gizli görüşmelerin yapıldığı iddia edildi.


Suriye'deki şiddetin tırmanması ve Suriye ordusunun, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Uluslararası Şam Havaalanı'nı korumak amacıyla kimyasal silah kullanacağına dair söylentilerin bazı ülkeleri harekete geçirdiği belirtildi.

Kuveyt'e ait Es-Siyase adlı internet sitesinde yer alan habere göre, Irak, Rusya, İran, Güney Afrika ve Cezayir temsilcilerinden oluşan heyet, gizlice Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile ailesinin ülkeden güvenli çıkışı için görüşmelere başladı.

Irak Başbakanı Maliki'ye yakın kaynaklara dayandırılan haberde, Esad'ın ülkeyi terk etme zamanı ve şekli konusunda iki ihtimal üzerinde duruluyor. Birincisi, Esad'ın ülkeyi gizlice terk etmesi ikincisi ise yetkilerini resmi televizyon aracılığıyla bir başkasına devrederek ülkeden ayrılması.

Görüşmelerde, Suriye yönetimine bağlı birlikler ile Özgür Suriye Ordusu arasındaki olası büyük Suriye Savaşı'ndan önce, Esad'ın ülkeden çıkması gerektiğini savunanlar Suriye Devlet Başkanı'nın Tartus ya da Lazkiye'de son konuşmasını yaparak ülkeyi terk etmesi görüşünü destekliyor.

Esad'ın sığınacağı ülkelerin İran, Beyaz Rusya, İngiltere, Brezilya, Arjantin, Venezuela ve Rusya olarak sıralandığı kaydedildi.

Öte yandan görüşmelerde, Suriye ordusunun Batı tarafından kimyasal silah ve stratejik öneme sahip silahların garanti altına alınmasını ve Esad sonrası dönemde aktif rol almayı istediğinin de görüşülen konular arasında yer aldığı iddia edildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2012, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19