İsrail'in Gazze saldırısında 2'si çocuk 10 kişi öldü

İsrail "Bulut Sütunu Operasyonu" adını verdiği Gazze'ye yönelik saldırılarda 2'si çocuk 10 kişi hayatını kaybetti.

İsrail'in Gazze saldırısında 2'si çocuk 10 kişi öldü
İsrail "Bulut Sütunu Operasyonu" adını verdiği Gazze'ye yönelik saldırılarda 2'si çocuk 10 kişi hayatını kaybetti.

İsrail, Gazze'de "Hamas liderlerini hedef alan askeri operasyonlara başladığını" duyurdu.

İsrail Ordusu Sözcüsü Ovijai Odraei, yaptığı basın açıklamasında, İsrail Savunma Kuvvetleri'nin, Hamas başta olmak üzere bölgedeki "terörist gruplara" ağır bir darbe indirmek için askeri operasyonlara başladığını bildirdi.

"Askeri operasyonların, ülkenin güneyindeki İsrail vatandaşlarının güvenliğini temin etmek için düzenlendiğini" ileri süren Odraei, "IDF, İsrail vatandaşlarının güvenliğini sarsacak en küçük bir girişime dahi tahammül edemez" ifadesini kullandı.

İsrail Gazze'ye yönelik başlattığı operasyonda aralarında hükümet binası ile güvenlik güçlerine ait binaların da yer aldığı 25'ten fazla hedefe hava saldırısı düzenledi.

İsrail ordusuna ait F-16 savaş uçakları, helikopterler ve insansız hava araçlarının katıldığı saldırı sırasında kentin değişik bölgelerinde şiddetli patlamalar meydana geldi.

İsrail Donanması'na ait hücum botlarının da Gazze sahilleri ve birçok farklı bölgesine belli aralıklarla yoğun top atışları yaptığı bildirildi.

NETANYAHU VE BARAK OPERASYONU ANLATTI

Gazze'ye yönelik başlattılan saldırıya "Bulut Sütunu Operasyonu" ismininin verildiği açıklandı. Netanyahu operasyonun bir hafta süreceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Operasyonun dört amacı olduğunu belirten Savunma Bakanı Barak, "İsrail'in caydırıcılığı restore etmek; teröristlerin roket ve cephaneliklerine ciddi zarar vermek; Hamas liderlerine zarar vererek güney İsrail'deki barış geri getirmek" dedi.

HAMASI'IN ASKERİ KANADI: HAZIR OLUN

Hamas Hareketi'nin silahlı kanadı Kassam Tugayları, yaptığı açıklamada bütün kadro ve birimlerine "İsrail tarafından yapılan suikast ve saldırılara karşılık vermek için hazır olun" talimatı verdi.

FİLİSTİN FÜZEYLE KARŞILIK VERDİ

İsrail'in Gazze'ye saldırısının ardından Filistin, füze saldırılarıyla karşılık verdi.

Gazze'deki Filistin direniş grupları, İsrail'in Gazze'ye sınır bölgelerinde bulunan kasaba ve yerleşim birimlerine düzenlediği füze saldırısında 6 İsrailli yaralandı.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları ve İslami Cihad Hareketi'nin askeri kanadı Saraya Kudüs, Gazze'ye sınır olan İsrail hedeflerine füzelerin atıldığını duyurdu.

-El Cezire, İsrail güneyinde bir alışveriş merkezinin Gazze'den atılan roketlerle vurulduğunu duyurdu.

-Kassam Tugayları tarafından fırlatılan 4 Grad tipi roket ise Hatzerim İsrail Hava Kuvvetleri Üssü'nü vurduğu bildiriliyor.

-İsrail hava kuvvetleri Gazze Şeridi'ndeki Han Yunus'a yeni bir hava saldırısı başlattı.

-İsrail basını Gazze'ye yönelik bir kara operasyonuna hazırlanıldığını duyuruyor.

-İsrail Güvenlik Kabinesi, yedek askerleri hazırlama ve Gazze operasyonunu genişletmek için IDF'ye izin verdi.

-Kassam Tugayları Gazze açıklarındaki İsrail gemisini vurdu. 1 ölü , 3 yaralı var.
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2012, 01:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8