Kışladaki intiharlar için Genelkurmay Başkanı devrede

Son dönemde art arda yaşanan asker intiharları için Genelkurmay Başkanı devreye girdi. Şırnak, Kayseri ve İzmir’deki intiharlar için özel e

Kışladaki intiharlar için Genelkurmay Başkanı devrede
Son dönemde art arda yaşanan asker intiharları için Genelkurmay Başkanı devreye girdi. Şırnak, Kayseri ve İzmir’deki intiharlar için özel ekip kuruldu. Askeri kaynaklardan edinilen bilgilere göre, son 10 yılda intiharlar azaldı. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, son 3 yılda toplam 230 asker intihar etti.

Kışladaki şüpheli intihar ve şüpheli ölümler için Genelkurmay Başkanlığı devreye girdi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel kamuoyunda tepki toplayan ölümler için özel ekip görevlendirdi.

Genelkurmay Başkanı’nın talimatıyla görevlendirilen özel ekipler, Kayseri, Şırnak ve İzmir’de inceleme yapacak.

Orgeneral Özel'in görevlendirdiği ekipler, olayları inceleyerek hazırlayacakları raporlarla devam etmekte olan savcılık soruşturmalarına katkı sunacak. Şüpheli ölümler üstündeki sis perdesini aralamaya çalışacak.

İnceleme kapsamında hayatını kaybeden askerlerin komutanları, devre ve koğuş arkadaşlarıyla konuşulacak, aileleri ve yakınlarıyla görüşmeler yapılacak.

Hazırlanacak rapor adli makamların yanı sıra Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'e de sunulacak.

Kayseri’de Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu, İzmir’in Bergama ilçesinde ise Er Mert Evren Akdağ intihar etti. Şırnak'ta ise terhisine 61 gün kalan Er İsmail Akça'nın önce kaza kurşunuyla şehit olduğu açıklandı, daha sonra bir uzman tarafından vurulduğu iddia edildi.

Son 10 yıl içinde intihar eden asker sayısının, şehit olan asker sayısını geçtiği iddia edilmişti. İddialara göre, bu dönemde 934 er intihar etti, 818 er de şehit oldu.

ASKERİ KAYNAKLARDAN AÇIKLAMA
Askeri kaynaklardan edinilen bilgilere göre; TSK bünyesindeki askerlere ruh sağlığı ile rehberlik ve danışmanlık hizmeti bildirildi. Bu merkezlerde toplam 668 askeri personelin görev yaptığı vurgulandı.

Askeri birliğe katılan personelin sağlık takibinin yapıldığını belirten askeri kaynaklar, sorunu olan askerlere gerekli desteğin verildiğini de dile getirdi.

'CAN DOSTU TEŞKİLATI'
Askeri kaynaklar, TSK’da “Can Dostu Teşkilatı” isimli bir bölümün de faaliyetini sürdürdüğünü söylediler. Bu bölümün amacının, erlerin oryantasyonu sağlamak ve sorunları tespit ederek çözüm bulmak olduğu belirtildi.

ÜÇ YILDA 230 İNTİHAR
Bu arada, aynı kaynaklar, TSK’daki intiharların sayısının 10 yılda azaldığını ifade ettiler. Askeri yetkililerin bildirdiğine göre, 2002 yılında intihar eden asker sayısının 100 binde 32 iken, 2011 yılında 100 binde 15’e düştü.

Askeri kaynaklara göre; son 3 yılda 323 asker şehit oldu, 230 asker ise intihar etti.

Asker intiharları konusunda adli ve idari soruşturmalar yapıldığı, sorumlular hakkında işlem başlatıldığı da vurgulandı.

BİRİNCİ SEBEP: UYUŞTURUCU
Türk Silahlı Kuvvetleri'nde intiharların sebeplerini tespit etmek için araştırmalar da yapılıyor.

Askeri kaynaklar, intihar sebeplerinin en başında uyuşturucu bağımlığının geldiğini açıkladı.

Diğer intihar sebepleri sırasıyla şöyle; ailevi sorunlar, aşırı borçlanma, yüz kızartıcı olaylar, uyumsuzluk ve kötü muamele.
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2012, 18:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8