Özkök'ün Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten yargılanmasına başlandı

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök'ün, bir köşe yazısında yer alan ifadelerle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargıla

Özkök'ün Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten yargılanmasına  başlandı

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök'ün, bir köşe yazısında yer alan ifadelerle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılanmasına başlandı.


 

 

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök'ün, bir köşe yazısında yer alan ifadelerle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılanmasına başlandı.Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanık Ertuğrul Özkök ile tarafların avukatları katıldı.


Özkök, ''Hakaretvari köşe yazılarını yazanları da yazılarımla eleştirmekteyim. Sade vatandaşa dahi hakaret etmekten çekinen biri olarak Cumhurbaşkanı'na hakaret etmiş olmam mümkün değildir'' dedi.


Suça konu yazıda geçen ''büyük adamlar'' tabirinin büyük insanlar olduğunu anlatan Özkök, söz konusu yazısında genel ifadeler kullandığını, Ortadoğu'nun yükselen aktörleri, Beşşar Esed, Müslüman Kardeşler Örgütü ve DAEŞ'ten bahsettiğini aktardı. Yazı yazdığı süre zarfında Cumhurbaşkanı, Başbakan ya da bakanlara hakaretten hakkında dava açılmadığını belirten Özkök, bu sürede sadece 1 vatandaşın kendisine dava açtığını ifade ederek, beraatini istedi.Hakim Aşkın Kocamanoğlu, eksikliklerin giderilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.


İddianameden


Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Kadir Yılmaz tarafından hazırlanan iddianamede, Özkök hakkında 3 Eylül 2015'te Hürriyet gazetesinde yer alan köşe yazısında kullandığı ifadelerden dolayı soruşturma başlatıldığı belirtiliyor.


Soruşturmaya konu yazıda şüphelinin, Cumhurbaşkanı'ndan söz ederken "toplumda kabul görmeyen ifadeler kullandığı ve muhatabını küçük düşürdüğünün açık olduğu" kaydedilen iddianamede, "Değerlendirilmesi gereken husus, bu sözlerin eleştiri sınırları içinde kalıp kalmadığıdır. Söz konusu yazıda yer alan ifadeler, soruşturma makamınca görüş açıklama ve eleştiri sınırını aşan ifadeler olarak değerlendirilmiştir'' denildi.


Özkök'ün yazısındaki ifadelerin kabul edilebilir eleştiri sınırlarını aştığı aktarılan iddianamede, Özkök'ün "Cumhurbaşkanına basın yoluyla hakaret etmek" suçundan 1 yıl 4 aydan 5 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyo

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2016, 17:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24