Paralel yüzünden memuriyet gidiyor!

2010 KPSS sorularını çalan paralel örgüt yüzünden binlerce masum vatandaşın memuriyeti tehlikeye girdi.     2010 KPSS'de soru

Paralel yüzünden memuriyet gidiyor!

2010 KPSS sorularını çalan paralel örgüt yüzünden binlerce masum vatandaşın memuriyeti tehlikeye girdi.


 

 

2010 KPSS'de soruları çalarak yandaşlarına dağıtan paralel örgüt yüzünden 10 bin kişinin memurluğu son bulabilir. Soruların çalındığı sınavla ilgili skandalın ortaya çıkmasının ardından 'Eğitim Bilimleri' sınavı iptal edilmiş, fakat 'Genel Yetenek ve Genel Kültür' oturumu iptal edilmemişti. Eğitim Bilimleri'nin iptaliyle öğretmen olamayan binlerce paralelci, Genel Yetenek/Genel Kültür oturumundaki puanlarıyla çeşitli devlet kurumlarına yerleşmişti. O yıl sınava giren ve yapılan usûlsüzlük nedeniyle mağdur olan iki kişi, 2010 KPSS'deki Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri alanlarına ait sınav soru ve cevaplarının yüzlerce adaya servis edildiğini belirterek bu alanların iptali istemiyle Ankara İdare Mahkemesi'ne dava açtı. İdare Mahkemesi, davalı ÖSYM tarafından 'Eğitim Bilimleri' testinin objektifliğini ve güvenirliğini kaybettiği sonucuna varılması nedeniyle iptal edildiğini anlaşıldığını belirterek, bu alanla ilgili karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

 

DANIŞTAY KARARI BOZDU


Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin ise o dönem iptal edilmemesinde hukuka aykırılık tespit etmeyen İdare Mahkemesi, bu alanlarla ilgili sınavın iptaline ilişkin istemin ise reddine karar verdi. Davanın reddedilmesinin hukuka aykırı olduğunu ileri süren davacı ise İdare Mahkemesi'nin kararını temyiz etti. Bunun üzerine dosya, Danıştay 12. Dairesi'ne geldi. Daire, davacı vatandaşı haklı bularak İdare Mahkemesi'nin kararını bozdu. 12. Daire'nin bozma kararında, “Sınav hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmanın yanısıra Devlet Denetleme Kurul ve YÖK tarafından soruşturma ve incelemelerin sonuçları araştırılarak bir karar verilmesi gerekirken, eksik araştırmaya dayanılarak, 2010 KPSS'nin Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin iptali istemine ilişkin kısımları yönünden davanın reddedilmesinde isabet bulunmamaktadır” denildi.

 

KARAR BEKLENİYOR


Mahkeme'nin esasa ilişkin kararını önümüzdeki günlerde vermesi bekleniyor. İdare Mahkemesi'nin sınav iptaline karar vermesi durumunda sadece FETÖ'nün soruları dağıttığı kişilerin memurluğu değil, bileğinin hakkıyla sınavdan yüksek puan alarak memur olmaya hak kazanan binlerce kişinin de memurluğu sona erecek. 2010 KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavına 827 bin kişi girmişti. Bu 827 bin kişi arasında yüksek puanlar alan 10 bin civarındaki vatandaş ise çeşitli kamu kurumlarına atandı. Yani bu Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavlarının iptal olmasıyla yaklaşık 10 bin kişi, memuriyetinin sonlandırılmasıyla karşı karşıya kalacak.

 

10bin KİŞİ MEMURLUKTAN OLACAK


2010'da soruların çalındığının tespiti sonrası iptal edilen Eğitim Bilimleri sınavı tekrar yapılmıştı. İlk sınavda 100 ve üzeri soruya doğru cevap veren 3 bin 227 adaydan önemli bir kısmının ikinci sınava girmemesi dikkat çekmişti. Öğretmen olmak için sınava giren bu adaylar Genel Yetenek ve Genel Kültür alanından aldıkları puanlarla kamuda düz memur olmayı tercih etti. Yani paralel örgütün çalıntı sorularıyla yüksek puan alan binlerce 'dahisi' şu an düz memur olarak görev yapıyor. Ankara İdare Mahkemesi, Danıştay içtihadı doğrultusunda Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerini iptal ederse, paralel örgüt üyeleriyle birlikte 10 bine yakın kişi memurluktan olacak.
Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2015, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24