'Suriye'de savaş var, 'Bize ne' diyemeyiz'

Emniyet Genel Müdürü Altınok, "Suriye'de savaş var, 'Bize ne' diyemeyiz. Suri

'Suriye'de savaş var, 'Bize ne' diyemeyiz'


Emniyet Genel Müdürü Altınok, "Suriye'de savaş var, 'Bize ne' diyemeyiz. Suriye'deki karışıklık, bizim 950 kilometrelik sınırımızdan dolayı bizi birebir etkiliyor." dedi.


Emniyet Genel Müdürü (EGM) Selami Altınok, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin, "Suriye'de savaş var, 'Bize ne' diyemeyiz. Suriye'ye, hiç alakası olmayan birileri 10 bin kilometreden gelip burnunu sokuyor, karıştırıyor çünkü oranın karışık olmasının onlara zararı yok ama Suriye'deki karışıklık, bizim 950 kilometrelik sınırımızdan dolayı bizi birebir etkiliyor." dedi.


Altınok, EGM Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığınca, Atatürk Üniversitesi Nenehatun Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Özel Güvenlik Görevlileri Eğitim Programı"nda yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanlığı ve EGM olarak Türkiye'de güvenlik algısının daha iyiye gidebilmesi ve 80 milyon vatandaşın kendilerini emin hissederek yaşamalarını sağlamanın gayretinde olduklarını söyledi.


Yayımlanan bir kamuoyu araştırmasında vatandaşların güvenlik hizmetlerinden memnuniyet oranının yüzde 74 olarak ölçüldüğünü belirten Altınok, "Bu, 275 bin emniyet mensubu, 283 bin civarındaki özel güvenlikte görev alan değerli arkadaşlarımızın hep birlikte yaptığı çalışmalarımızın sonucudur." ifadelerini kullandı.


Özel güvenlik görevlilerine polisin bir parçası oldukları hissiyatı, duygusu ve aidiyetini kazandırmak istediklerine dikkati çeken Altınok, şöyle devam etti:


"Bir AVM veya bir başka kamu kuruluşunda çalışan özel güvenlikçi arkadaşımızın kendisini ücretini veren kurumun veya şirketin elemanı olarak görmesini istemiyoruz. O şirket, o kurum güvenlik hizmetini sağlamak, EGM'nin ilgili biriminin yetki verdiği özel güvenlik görevlilerinden hizmet alarak bunu yapmak zorunda. Hiçbir özel güvenlikçi arkadaşımız, birebir çalıştığı kurumun, firmanın elemanı değildir.


Devlet, yetki vermediği müddetçe onlar özel güvenlik görevlilerini çalıştırma şansına sahip değildir. Bir şirket ve firmanın özel güvenlik görevlilerini çalıştırabilmesinin sebebi, bizim onlara verdiğimiz özel güvenlik kartlarıdır. Polis olmak için de belli şartların yerine getirilmesi gerekiyor.""Özel güvenlikçiler kendisini şirket elemanı gibi görmesin"


Altınok, devletin özel güvenlikçilere kötüye kullanmamaları şartıyla önemli yetkiler verdiğini söyledi.


"İstiyoruz ki 283 bin özel güvenlikte çalışan kardeşimiz, meslektaşımız, görevlimiz, kendisini şirket elemanı gibi görmesin." diyen Altınok, şu değerlendirmelerde bulundu:


"Siz, polisin güç kullanma yetkisi gibi kendi görev alanınızla alakalı üstün yetkilere sahipsiniz. Siz kamu adına güç kullanabilme hakkına sahipsiniz.


Herhangi bir vatandaş işiyle alakalı bir suç işlediğinde normal kurallara tabi olduğu halde siz özel güvenlik görevlileri, tıpkı polisler gibi görevinizle alakalı suç işlediğinizde bu kurallara tabi değilsiniz. Size daha ağırlaştırıcı ceza veriyor, size 'Özel güvenlik görevlisisiniz, görevinizle alakalı bir suç işleyemezsiniz' diyor."


Türkiye'nin güvenli yaşayabilme açısından çok büyük gayret gösterilmesi gereken bir ülke olduğunu ifade eden Altınok, "Burası bir Norveç, İsveç veya Güney Amerika'daki Peru değil. Burası hayatın başlangıcı olan dünyanın kuruluşundan beri bütün milletlerin, peygamberlerin yaşadığı, savaşların olduğu Ortadoğu coğrafyası." diye konuştu.Zeytin Dalı Harekatı


Suriye'nin Afrin bölgesinde yürütülen Zeytin Dalı Harekatı'na da değinen Altınok, şunları söyledi:


"Kendi içimizde güvenliği ne kadar iyi sağlarsak sağlayalım işte Suriye'yi, Irak'ı görüyoruz. Suriye'de savaş var, 'Bize ne' diyemeyiz. Suriye'ye, hiç alakası olmayan birileri 10 bin kilometreden gelip burnunu sokuyor, karıştırıyor çünkü oranın karışık olmasının onlara zararı yok ama Suriye'deki karışıklık bizim 950 kilometrelik sınırımızdan dolayı bizi birebir etkiliyor.


Türkiye içinde güvenlik hizmetini ne kadar iyi verirsek verelim, Suriye'den etkilenmeme şansımız yok. Irak'tan etkilenmeme şansımız var mı, yine yok."


Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu ile EGM Özel Güvenlik Denetleme Daire Başkanı Suat Çelik'in de konuşma yaptığı programda polis başmüfettişlerince, özel güvenlik görevlilerine "etkili iletişim, genel kolluk ve özel güvenlik ilişkileri" konusunda bilgi verildi.  (AA)
Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2018, 15:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24