Taksim savaş alanına döndü

Taksim'de polis müdahalesiyle sabah başlayan gerginlik devam ediyor. Akşam saatlerindeki müdahale

Taksim savaş alanına döndü
Taksim'de polis müdahalesiyle sabah başlayan gerginlik devam ediyor. Akşam saatlerindeki müdahale ile göstericilerle polis arasında çatışma çıktı. Polisin araçlarını Gezi Parkı önünden çekmesiyle meydanda tansiyon düşse de Taksim çevresinde çatışmalar yer yer devam ediyor.


Polisin sabah 07.30'da müdahale ettiği Taksim'de gerginlik gece saatlerinde de devam ediyor. Saat 18.30 sularında ise polis, üzerindeki flama ve pankartları kaldırdığı Cumhuriyet Anıtı önünden AKM önüne geçti. Polisin çekilmesiyle bölgedeki tansiyon bir süre düştü. Ancak daha sonradan AKM önünde bekleyen polis, göstericilerin binaya yaklaşması üzerine müdahaleye başladı. Göstericiler polisin gaz ve tazyikli su ile yaptığı müdahaleye taş ve havai fişeklerle karşılık verince Taksim Meydanı savaş alanına döndü. Meydanın birçok yerinde ateş yakan göstericiler, bir GSM oparatörüne ait mobil baz istasyonu ve bazı araçları da ateşe verdi.

Müdahale sırasında polisin plastik mermi de kullandığı ileri sürüldü. Bölgeye çok sayıda ambulans sevk edilirken, olaylar sırasında çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.Polis, göstericilere müdahale sırasında sırasında Gezi Parkı'na da girdi. Parkın girişindeki bazı malzemeleri temizleyen polis, kısa süre sonra geri çekildi. Çatışmalar sırasında Gezi Park'taki 'devrim market' olarak adlandırılan yerde de yangın çıktı. Yangına TOMA'larla müdahale edildi.

Gezi Parkı'ndaki protestocular, polisi engellemek için parkın girişinde bekleyişini sürdürüyor. Göstericiler ellerinde bulunan megafonlarla polise karşı saldırıda bulunulmaması konusunda uyarıda bulunuyor. Bazı göstericilerin polise taş atanlara uyarıda bulunması nedeniyle göstericiler arasında da zaman zaman gerginlik yaşandı.

Bu arada Gezi Parkı'ndaki göstericilerle polis arasında bir görüşme yapıldı. Görüşme sonrası polis araçlarının AKM önüne doğru çekilmesiyle saat 23.30 sıralarında meydanda tansiyon düştü. Şu sıralar Taksim Meydanı'nda belediyeye ait araçlarla yoğun bir şekilde temizlik yapılıyor. Harbiye girişi, Elmadağı ve Sıraselviler'de polisin göstericilere müdahalesi yer yer devam ediyor.

VALİ VE EMNİYET MÜDÜRÜ TAKSİM'DE
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, saat 00.00 sıralarında Taksim Meydanı'na giderek incelemelerde bulundu. Burada gazetecilere açıklama yapan Mutlu, Gezi Parkı'ndaki eylemlere son verilmesi çağrısı yaptı.
Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2013, 02:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24