TSK'da İntihar sayısı şehit sayısını geçti...

Meclis İnsan Hakları Komisyonu, 'kışlada kötü muamele' konusuyla ilgili çarpıcı rakamlar verdi. Rakamlara göre; son 10 yılda şehit olan aske

TSK'da İntihar sayısı şehit sayısını geçti...
Meclis İnsan Hakları Komisyonu, 'kışlada kötü muamele' konusuyla ilgili çarpıcı rakamlar verdi. Rakamlara göre; son 10 yılda şehit olan asker sayısı, intihar eden asker sayısının gerisinde kaldı.

''Son on yılda intihar olayları şehit sayısını geçti."

Bu çarpıcı tespit Meclis İnsan Hakları Komisyonu'ndan geldi.

AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün başkanlığında toplanan TBMM İnsan Hakları Komisyonu, 'Asker Hakları Sivil İnisiyatifi' dinledi.

Gündemde 'kışlada dayak, kötü muamele ve işkence' iddiaları vardı.

Konuyla ilgili bazı rakamlar veren Üstün, son 2,5 buçuk yılda 175 er ve erbaş, son 10 yılda ise toplam 934 erbaş ve erin intihar ettiğini ifade etti.

Son 10 yıldaki intihar sayısının şehit sayısını geçtiğini kaydeden Üstün, ''Son 2,5 yılda iç güvenlik olaylarında 233 şehit, son 10 yılda ise 818 TSK personeli şehit olmuş. Son on yılda intihar olayları şehit sayısını geçmiş durumda. Bu rakamlar kabul edilemez. Bunun üzerine hep birlikte gitmesi lazım'' diye konuştu.

Komisyon'da görüşüne başvurulan Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tuğgeneral Akif Vurucu da ‘kötü muamele’ nedeniyle mahkemeye sevk edilen ve ceza alan rütbeli sayısının 5 yılda 3 bin 476 olduğunu açıkladı.

Vurucu'nun verdiği rakamlara göre, psikolojik sorun yaşayan askerlerin kabul edildiği rehberlik ve psikolojik danışma servisine başvuran asker sayısı ise, yılda 140 bini buluyor.

Tutanaklara geçmiş bazı şikayetler de Komisyon’a aktarıldı:

  • Oda hapsi sırasında askerlere silah yerine süpürgeyle nöbet tutturuluyor.

  • Yediği dayak sonucu kırılan kalça kemiği yüzünden sakat kalan askerler var.

  • Bazı yerlerde askerler, ranzada üç kişi yatırılıyor.

  • Kıbrıs'ta bir asker, kolunda dövme olduğu gerekçesiyle temmuz sıcağında güneşin altında 'ızdırap taşında' oturtuldu.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2012, 04:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19