Vural; 'Anayasa Mahkemesinin aldığı karar doğrudur'

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Anayasaya Mahkemesinin dokunulmazlıklarla ilgili başvuruyu r

Vural; 'Anayasa Mahkemesinin aldığı karar doğrudur'
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Anayasaya Mahkemesinin dokunulmazlıklarla ilgili başvuruyu reddetmesine ilişkin, "Anayasa Mahkemesinin aldığı karar doğrudur." dedi.Vural, Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Alman Federal Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararına yönelik TBMM'de üç parti tarafından yapılan ortak açıklamaya HDP'nin imza atmamasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Vural, "Utanç vericidir. Türk milletinin egemenliğini kullanıp parlamentoda bulunan, milletvekili sıfatını taşıyanların, aziz milletimize 'soykırım' yaftasını yakıştıran soykırımcılarla ve katliamcılarla birlikte olması, onların kime bağlı olduklarını net şekilde ortaya koymuştur." diye konuştu.

"Bu durum, bunların aziz milletimizle, tarihimizle hiçbir ilgilisinin olmadığını, kökü dışarıda emperyalist projelerin taşeronları olduğunu ortaya koymuştur." ifadesini kullanan Vural, milletin, Sevr'in hortlatılmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Vural, "Türk kökenli olarak yazıyorsunuz, ne alakası var bunun. Tarihine, milletine, kültürüne düşman birisinin, Cem Özdemir denilen kişinin, aziz milletimizin devlet adamlarına yönelik ifadeleri, Türkiye'nin, nasıl kapsamlı kuşatmayla karşı karşı kaldığını da göstermektedir. Bu olaylar şer güçlerinin nasıl bir koalisyon içinde olduğunu ortaya koymaktadır. HDP de Türkiye'ye karşı hasmane tutumda olanların safında yerini almıştır." dedi.

"Bu nasıl dostluk ve müttefikliktir?"

Soru üzerine Almanya'ya yönelik bir yaptırımın gündeme gelmesi gerektiğini belirten Vural, bu tasarının geleceğinin önceden belli olmasına rağmen bunun engellenemediğini belirtti.

"Bu nasıl dostluk ve müttefikliktir? Bunun hep sıkıntısını biz mi çekeceğiz?" diye soran Vural, şunları kaydetti:

"Muhakkak kararlı, somut şekilde adım atılmalıdır. Geri Kabul Anlaşması dahil olmak üzere İncirlik'ten uçaklar için yer istiyorlar... Bu konuda kesinlikle bir tavır oluşturulması, bunun bedelinin olacağı hatırlatılmalıdır. Aziz milletimize bedel ödettiler, bu karşılıksız kalamaz. Bu milletin tarihine hakaret edip, kendisini yargıç yerine koyup bu suçu bize atfedenler, muhakkak bunun bedelini ödemelidir. Hükümet bununla ilgili tedbirleri kısa sürede almak zorundadır. Almanya'ya yönelik siyasi, kültürel, ekonomik, askeri boyutta yaptırımlar devreye alınmalıdır. Karşılıklı dostsak, müttefiksek, buna yakışmayan tavırları ortaya koyanlara karşılık biz de onların menfaatlerinin haleldar olacağını ortaya koymalıyız."

"Darbe mi yapıyorlar?"

Anayasa Mahkemesinin, HDP ve CHP milletvekillerinin, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili Anayasa değişikliğine ilişkin kanunun iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle yaptığı başvuruyu reddetmesiyle ilgili soruya Vural, "Anayasa değişikliğine karşı ancak usul açısından bir müracaat olabilir. Burada kişisel bir başvuru imkanı yoktur. Bu konuda mahkeme süreci başladıktan sonra yargı süreci başlayacaktır. Anayasa Mahkemesinin aldığı karar doğrudur." karşılığını verdi.

Vural, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa değişikliğini bir an önce onaylamasını istedi.

Bir gazetecinin "Dün Başbakan Binali Yıldırım'ın 'Anayasa ne derse desin, fiili durum var' açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine,  "Darbe mi yapıyorlar? Türkiye hukuk devletidir, hukukun üstünlüğü vardır." dedi.

"Sayın Cumhurbaşkanı millet tarafından seçilince ilave yetkisi mi oldu?" diyen Vural, "Sayın Başbakan'ın fiili durum yerine hukuki duruma alışması gerekir. Bu konuda bir talepleri varsa hukukun yolu bellidir. Kimse fiili durumu hukukileştiremez. Bunun, hukuku yok sayma amacına matuf olduğunu görüyorum. Kimse milletimizin hukukunu yok sayamaz." ifadesini kullandı.


Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19