Tarihe leke düşmesin!

Türkiye’de tarih kokan şehirleri saysak ilk sıralarda Bursa’yı sayarız. Bursa’daki tarihi mekanları saymaya kalksak gün yetmez. Her yerinden farklı bir tarih fışkıran Osmanlı’ya başkentlik yapmış bir şehirde yaşamanın gururunu her zaman yaşıyoruz.

Ama sahip olduğumuz tarihe ne kadar sahip çıkıyoruz orası da tartışılır. Kısa bir süre önce Tarihi Pirinç Han’ın kapısına çelik kapı takılmıştı bildiğiniz üzere. Bunu yapan işletme sahipleri güvenlik gerekçesiyle yaptıkları açıklamışlardı. Tepkiler çoğalınca kapı oradan söküldü tabii. Ama buna yeltenmek bile tarihe büyük bir saygısızlıktı.

Bursa’nın en önemli avantajlarından biri de tarihi yapıların şehir merkezinde olması. Birçok padişah mezarlığı ve hanlar şehrin göbeğinde. Her gün binlerce yerli yabancı turist Bursa’yı ziyaret ediyor. Ama tarihi dediğimiz yapıların ne kadar korunduğu ise soru işareti. Özellikle biraz kuytu köşede kalan türbeler ve mezarlıklarla ilgili güvenlik problemleri var. Gece saatlerinden buradan geçenler ne demek istediğimi anlayacaktır.

Bunların dışında son dönemlerde sprey boyayla yazı yazmak moda oldu. Tarihi yapıların üstleri saçma sapan yazılarla dolu. En son Oylat Kaplıcaları’nın içinden çekilmiş görüntüler servis edildi. Yetkililer önlem almasına rağmen engel olunamıyormuş. 3 bin yıllık kaplıca sprey boyalarla tahrip edilmiş adeta.

Bu noktada devletin devreye girmesi gerek. Yasal düzenleme ve ağır cezalarla ancak bunun önüne geçilebilir. Tarihi bu derece zarar veren kimseler, ellerini kolları sallaya sallaya gezmemeli. Ağır para cezalarına çarptırılmalı. Aynı suçu tekrar işlediği takdirde hapis cezası verilmeli.

Turizmde her yıl yeni rekor hedefi koyuyorsak önümüze, tarih turizmine önem vermeliyiz. Sadece deniz turizmiyle Türkiye ilerleyemez. Bu kadar tarih kokan bir ülkenin böyle ayıplara müsaade etmemesi gerekiyor. Dünyanın neresine giderseniz gidin tarihi bir binaya en ufak bir zarar vermeye kalksanız büyük cezalarla karşı karşıya kalırsınız. Ama maalesef ülkemizde böyle bir yaptırım mekanizması yok.

Biran önce Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın konuya el atması gerek. Her dönemde tarihiyle övünen bir millet önce kendi tarihine kendisi sahip çıkmalı.

YORUM EKLE

banner19

banner8