TFF’nin çifte standardına kim dur diyecek?

TFF geçtiğimiz günlerde skandal bir karara imza attı. Sezon başında harcama limitini aşan Anadolu kulüplerine puan silme cezası veren TFF, konu Fenerbahçe olunca çark etti. Tahkim Kurulu’ndan yapılan açıklama aynen şöyle: “Fenerbahçe‘nin itirazının kısmen kabulü ile başvuru dilekçesinde belirtilen harcama limitini olumsuz etkileyen; 16.000.000 TL’lik kısmının, gerekçesi kararda açıklanacağı üzere harcama limitine eklenmesine oybirliği ile karar verilmiştir.”

Normalde TFF’nin sezon başında koyduğu limit Fenerbahçe için 206 milyon 431 bin liraydı. Ancak Fenerbahçe, geçtiğimiz günlerde KAP'a yaptığı açıklamada futbol takımının giderinin 412 milyon 737 bin lira olduğunu ifade etti. Tabi işler İstanbul takımları için çıkmaza girince TFF yeni bir karar alarak, Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı'nda değişiklik yaptığını açıkladı. TFF'nin sitesinden yapılan açıklamada, Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı'nın 'Kulüplerin Takım Harcama Limitlerinin Hesaplanması' başlıklı bölümünde değişiklik yapılarak 2019-2020 sezonu için kabul edilebilir sapma tutarının yüzde 30'dan yüzde 40'a yükseltilmesine karar verdi.

Şimdi Bursaspor ve Eskişehir’e limit aşımından dolayı puan cezası veren, Ankaragücü’ne de transfer yasağı getiren TFF, çifte standardını bir kez daha ortaya koydu. Anadolu takımlarının yıllarca hakem hatalarıyla hakları yendi. Birçok kulüp masa başında şampiyonluk kazanıp, şampiyonluk kaybetti.

Ama devran bir türlü değişmiyor. Aslında 2010’da Bursaspor şampiyon olduğunda büyük bir devrime imza atmıştı. Anadolu kulüpleri de artık şampiyon olabileceğine inanır olmuştu ama bu çifte standart sürdüğü sürece yeni bir Anadolu kulübünün şampiyon olması zor.

Peki bu çifte standarda kim dur diyecek? Neden Anadolu kulüpleri verilen kararlara tepkisiz. Kulüpler birliği neden var, ya da kulüp başkanları? TFF’nin verdiği son karar tarafsızlığın ve adaletsizliğin önemli bir göstergesi. Artık diğer camiaların uyanması ve bu çifte standarda dur demesi gerek.

Özellikle Bursaspor kulübünün Süper Lig’e çıkma yolunda elinden alınan 3 puanın arkasından koşması gerekiyor. İtirazlar yapıldı ve TFF’de bu karardan dönmedi ama en azından bundan sonra verilecek cezalarda Bursaspor’un kendini koruması adına, ortaya çıkan adaletsizliğe tepki göstermesi gerek.

Ama bu tepki kulübün internet sitesinden yapılan açıklamayla olmaz. Herkesin izlediği bir canlı yayına katılıp Başkan Mesut Mestan’ın tepkisini göstermesi gerek. Unutulmamalı ki Bursaspor şampiyon olurken, İbrahim Yazıcı gibi haksızlığın karşısında duran bir başkan vardı kulübün başında. Yeşil-Beyazlı camianın tıpkı şampiyonlukta olduğu gibi haksızlık karşısında da bir devrime imza atması gerekiyor.

YORUM EKLE

banner19

banner8