Timsah toplanıyor ama…

Koronavirüs salgını tüm dünyada hızla yayılmaya devam ederken, futbol dünyasında da belirsizlik hakim. Liglerin ertelenmesinin ardından henüz başlangıç için kesin bir tarih konulmazken, kulüplerden her gün yeni bir açıklama geliyor. Dün Hürriyet Gazetesi’ne yayınlanan haberde Bursaspor Teknik Direktörü İbrahim Üzülmez koronavirüs nedeniyle ertelenen liglerin geleceği ile ilgili açıklamalarda bulundu.  Üzülmez, şunları söyledi: “Futbolcularıma salı günü toplanmalarını istedim. Gerçi takımı toplasak ne olacak! Önümüzü göremiyoruz. Avrupa’dan her gün yüzlerce ölüm haberi alıyoruz. Türkiye liglerinde bu saatten sonra play-off olmaz. Kimse istemez. Virüs artarsa ligler iptal olur. Takım bir araya gelince tüm futbolcuları sağlık kontrolünden geçireceğiz. Başkanımız Mesut Mestan ile konuşup, gerekli tedbirleri aldık. Yetkililer net bir açıklama yapana kadar futbolun ‘F’sini konuşmayalım. İnsan sağlığı her şeyin önündedir. Belirsizlik sürecekse ligler iptal olsun."
Belli ki İbrahim Hoca da psikolojik olarak durumdan çok etkilenmiş. Özellikle futbol camiası dün Galatasaray yöneticisi Abdurahim Albayrak ve eşinin koronavirüs testinin pozitif çıkmasından sonra çok daha gergin. Bu yüzden İbrahim Hocaya katılmamak mümkün değil. Evet… Ligler ertelenecekse biran önce bunun kararı verilmeli. Çünkü sesiz bekleyişler kulüpleri daha büyük bir çıkmazın içine sokuyor. 
Üzülmez yaptığı açıklamada Bursaspor’un bugün toplanacağını söylüyor. Ama şu durumda oyuncular antrenmana ne kadar konsantre olabilir ki? Özellikle yabancı oyuncular ailelerinden uzak kaldıkları için daha da tedirginler. Futbolcular antrenmana çıksalar bile hiç birinin kafası futbolda olmayacak. Her zaman dediğimiz gibi sağlık her şeyin önünde geliyor. Bu yüzden Spor Bakanlığı ve Türkiye Futbol Federasyonu biran önce liglerin kaderiyle ilgili kesin bir karar almalı. Gerekiyorsa Ligler iptal edilmeli. 
Şu saatten sonra buna karşı gelecek camianın olduğunu da düşünmüyorum. Diğer alınacak play-off oynanması ya da liglerin şu an olduğu gibi tescil edilmesi gibi kararlara birçok kulüp başkaldırabilir. Ama komple bir iptal kararında herkes duruma saygı gösterecektir. 
Bununla ilgili kulüpler birliğinde bir oylama yapılabilir. Profesyonel liglerdeki kulüp başkanlarının verdiği oylarla bu karar alınabilir. Bunun yapılması içinde online bir oylama sistemi şart. Koronavirüs ülkemizde olduğu sürece özellikle toplumun belli kesimlerini temsil eden STK’lar, kulüpler tedbiri elden bırakmamalı. 

YORUM EKLE

banner19

banner8