Timsah'ın hocası kim olmalı?

Geçtiğimiz günlerde görevi devralan Bursaspor’un yeni yönetimi, teknik direktör arayışlarını sürdürüyor. Yeşil-beyazlı kulübü yeniden Süper Lig’e çıkarabilecek bir hoca ile anlaşmak isteyen Başkan Mesut Mestan, temalarını sürdürüyor. Birçok isimle ilgili bilgi geliyor kulağımıza. Gazetelerin spor sayfalarında her gün farklı bir isim yazılıp-çiziliyor. Bu yazılanların arasında açıkçası beni şu ana kadar tatmin edici bir isim çıkmadı. Giray Bulak, Yücel İldiz, Bülten Uygun, Suat Kaya ve Tugay Kerimoğlu son dönemde yazılanların arasında öne çıkan isimler. Bu hocaların hepsinin tecrübesine saygım sonsuz. Ancak futbolda tecrübe tek başına yeterli değil. Özellikle belli bir yaşa gelmiş ve hedefleri kalmamış hocaların Bursaspor’a katkı sağlayabileceğini düşünmüyorum.

Bunun en güzel örneklerini geçtiğimiz sezon gördük. Büyük umutlarla gelen Samet Aybaba bütün camiayı hayal kırıklığına uğrattı. Ardından gelen Mesut Bakkal, Bursaspor’u bir adım bile ileri taşıyamadı. Ve… Hazin bir son yaşadık. Şu an isimleri geçen hocaların da Samet Aybaba ve Mesut Bakkal’dan farklı yok. Hatta bana göre Aybaba ve Bakkal, ismi geçen kişilerden bir gömlek daha üstün.

Tecrübe güzel bir şeydir, ders almasını bilene. Maalesef Ali Ay ve yönetimi hiçbir hatasından ders almadı. Gelinen noktayı konuşmaya gerek bile yok. Ama bazen insan sadece kendi yaşadıklarından ders çıkarmaz. Başkalarının yaptığı yanlışları da görerek kendine bir yol haritası çizer. Bu noktada Mesut Mestan’ın, Ali Ay döneminden öğreneceği çok şey var. Atılan yanlış adımların izinden gitmemesi gerekiyor.

Bursaspor’u bugünlere getiren en büyük nedenlerden biri yanlış antrenör seçimleri oldu. Son 4 yılda Bursaspor 8 teknik adam değiştirdi. Yani… Hiçbir sezonu 1 antrenörle kapatamadı. İstikrar sağlanamayınca başarısızlık da kaçınılmaz oldu. Bu yüzden… kritik bir tercih hoca seçimi. Başkan Mestan’ın en doğru kararı en hızlı şekilde vermesi gerekiyor.

Biraz öncede bahsettiğim gibi; ismi geçen antrenörlerin hiç biri Bursaspor’da başarı sağlayamaz. Timsah’ı yönetecek hocanın başarıya aç ve camiayı yakından tanıyan bir isim olması gerekiyor. Her ne kadar ikinci döneminde taraftarla yıldızı barışmasa da Ertuğrul Sağlam, Yeşil-beyazlılara fayda sağlayabilir. Bursaspor ile şampiyonluk yaşadıktan sonra önemli bir başarı elde edemeyen Sağlam’ın yeni hedeflere aç olduğunu düşünüyorum. Ertuğrul Hocaya yeni bir şans verilmesi taraftarıyım. Eğer mental açıdan hazırsa, Bursaspor’a büyük katkı sağlar. Bunu başarabilmesi için sadece camianın desteğine ihtiyacı var.

İkinci alternatifim ise Mustafa Er. Bence Mustafa Hocaya bir vefa borçluyuz. Bursaspor’u iki kez ipten almışlığı var. Belki bu sene de Mesut Bakkal’ın yerine takımın başına gelse yine Timsah ligde kalabilirdi. Mustafa Hoca camianın içinden yetişmiş birisi. Tabiri caizse Bursa’nın çocuğu. Bursaspor’da bıraktığı tek bir kötü iz bile yok. Taraftarın da bağrına basacağı bir isim. Takımı yakından tanıyor. Yani… Bursaspor için biçilmiş kaftan. Giray Bulak’lar, Bülten Uygun’lar,  Yücel İldiz’ler, Bursaspor’un geleceğini kurtaramaz. Ama Mustafa Er, gelecek için Yeşil-beyazlılara ‘ışık’ olabilir.
YORUM EKLE

banner19

banner8