Timsah’ın kabuk değiştirmesi gerek

Bursaspor Lig’in 17. haftasında çıktığı Menemenspor deplasmanından eli boş döndü. Hatayspor bu haftada da kazanınca aradaki puan farkı 12’ye çıktı. Lig uzun bir maraton ancak, 12 puan farkı kapatmakta da gerçekten zor. Timsah’ın tek avantajı haftaya lider Hatayspor’u evinde ağırlayacak olması.

Eğer Bursaspor bu maçı kazanamazsa şampiyonluk hayal olur. Ama Hatay maçına gelene kadar konuşulması gereken çok konu var. Bursaspor bir değişim içine girdi ve Yalçın Koşukavak’tan boşalan teknik direktörlük koltuğuna İbrahim Üzülmez getirildi. Beğenirsiniz beğenmezsiniz, ama eldeki seçenekler arasında bence en iyi tercih yapıldı.

İlk sınavını Menemenspor karşısında veren İbrahim Üzülmez, maçtan 1 gün önce takımın başına geçmenin handikabını yaşadı. Baktığımız zaman geçen haftalarda gördüğümüz Bursaspor ile bu haftaki Bursaspor arasında hiçbir fark yoktu. Sadece Yevhen Seleznov ilk kez 11’de başladı.

Belli ki İbrahim Üzülmez kadroyu kurarken yardımcılarına güvenmiş. Ya da ilk maçtan düzen bozmak istememiş. Ama keşke belli başlı dokunuşlar yapsaydı. Buradan gördüğümüz kadarıyla İbrahim Hoca, bu sezon Yeşil-Beyazlıları hiç takip etmemiş.

Her neyse… ilk elin günahı olmaz derler. Ama fırsat haftasında öne geçtiği maçta Bursaspor’un zirve yarışındaki rakibine 3 puan vermesi tabii ki kötü oldu.

Şimdi… İbrahim Hoca için sınav bundan sonra başlayacak. Bursaspor’un ciddi bir kabuk değişimine ihtiyacı var. İçinde bulunulan maddi durumlar göz önüne alındığında bu durum pek mümkün görülmese de en azından takım içinde değişikliğin olması gerekiyor.

Sezon başında yazdığım bir yazıda Bursaspor ağabeylik kavramını çok abarttı demiştim. Takım gençlerden kuruluydu ve tecrübeli oyuncular gerekliydi. Ama bu kadar tecrübeli oyuncu da takım hızını yavaşlattı. Üstüne bir de mücadele gücünü azalttı. Selçuk Şahin, Özer Hurmacı, Yevhen Seleznov, lasmin Latovlevici gibi belli bir yaşın üstüne çıkmış isimlerin aynı anda sahada olması Bursaspor’un dinamikliğine ve oyun hızına zarar veriyor.

Bursaspor’un özellikle TFF 1. Lig gibi mücadele ve fizik gücüne dayalı bir Lig’de çok daha genç kadroyla mücadele etmesi gerek. Oynattığınız genç oyuncuların da terinin son damlasına kadar savaşması lazım.

Bir de Yalçın Hocaya yaptığım bir uyarıyı, İbrahim Hocaya da yapmak istiyorum. Eğer transfer yapılmayacaksa Bursaspor orta sahasının Abdullahi Shehu’ya ihtiyacı var. Orta sahada oyunu iki yönüyle oynayabilen ve ikili mücadelelerde ayakta kalabilen bir Shehu Yeşil-Beyazlılara büyük fayda sağlar.

YORUM EKLE

banner19

banner8