Timsah'ta Altınordu modeli tutar mı?

Transfer tahtası kapalı durumda bulunan Bursaspor, bu sezon genç oyunculardan kurulu bir kadroyla mücadele edecek. Altyapıdan yetişen 13 oyuncu için kısa bir süre içinde imza töreni düzenlenmesi planlanıyor. PTT 1. Lig’de mücadele edilecek olması da genç oyuncular için bir şans olacaktır. 1’Lig’de her ne kadar zor olsa da bir Süper Lig değil sonuçta. Gençlerin ayaklarına kadar gelen bu fırsatı kaçırmaması gerekiyor. Kendilerini kanıtlayıp, Bursaspor’a fayda sağlamak için gece gündüz çalışmalılar.

Kulübün üzerinde büyük bir borç yükü olduğu için Bursaspor yönetimi zorunlu bir kabuk değişimine gitti. Tarihte çok az rastlanır bir şekilde bir takımın yaş ortalaması 20,4’e kadar düştü. Yeşil-beyazlı camianın böyle bir kabuk değişimine ihtiyacı var, burası kesin ama bu kadar keskin bir değişimle başarı yakalanabilir mi, soru işareti.

Örnek vermek gerekirse herkesin bildiği Altınordu gerçeği karşımızda duruyor. Yetiştirdiği genç yetenekleri Avrupa’ya ve İstanbul kulüplerine satan İzmir temsilcisi büyük bonservis bedelleri kazandı. Ancak sportif anlamda büyük bir başarı yakaladıklarını söylememiz mümkün değil. Altınordu camiasının büyük başarılarda da gözü yok zaten. Ama Bursaspor için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Hem de 2010 yılında şampiyon olduktan sonra…

Şehir takımları ve köklü camialarda ilk öncelik her zaman başarıdır. Yeşil-beyazlılar Süper Lig’e çıkamadığı takdirde kaç tane oyuncu sattığının önemi olmayacaktır camia için. Bu yüzden Timsah’ın kabuk değiştirirken daha dikkatli olması gerekiyor. Genç oyuncular yetiştirmek, alt yapıdan oyuncular çıkarmak her taraftarı mutlu eder. Ama sonunda başarı yoksa mutluluk geçici olur. Bursaspor’un bu mutluluğu kalıcı hale getirmesi çok zor değil.

Elinizde güvendiğiniz ve yetenekli genç oyuncularınız varsa, tecrübeli birkaç oyuncu transfer ederek başarı yakalayabilirsiniz. 1’Lig bunun için güzel bir fırsat. Ama 4-5 tane alt ligin kalitesini bilen oyuncu transferi şart. Sadece gençlerden kurulu bir kadroyla mücadele etmek intihar olur. Bu çocukları futbola küstürmeye kimsenin hakkı yok.

Takıma abilik yapacak, yol gösterecek futbolculara ihtiyaç var. Özellikle takım iskeletinde bu oyuncuların bulunması gerekiyor. Deneyimli bir forvet, iyi bir orta saha ve defasın göbeğinde ağabeylik yapabilecek bir kaptana ihtiyacı var Bursaspor’un. Tıpkı Ömer Erdoğan gibi Pablo Martin Batalla gibi…
YORUM EKLE

banner19

banner8