TOMURCUK DERDİNDE OLMAYAN AĞAÇ ODUNDUR.

Bizim toplumsal olarak sorunumuz icraatten ziyade konuşmayı daha çok seviyoruz. Yani icrai olarak bir şey var mı? Yok. Ama laf? Çok…

İstanbul'da bir afet yaşandı. İşin uzmanları daha iyi bilir elbette ama ani sıcaklık değişiklikleri ve ani şiddetli yağışların en büyük sebebi küresel iklim değişiklikleri.

Geçtiğimiz günlerde okudum. Kuzey kutup bölgelerinde buzullar içerisinde gökten kar yağışı ile birlikte yere ulaşan plastik partiküllere rastlanmış. Bu denli kirliliğin artık dünyayı daha fazla tehdit ettiği aşikar.

Yine aynı şekilde, İzlanda'da bulunan Okjökull buzulu, 2014 yılında, erimeden dolayı 'buzul' statüsünü kaybetmişti. Bilim insanları, Okjökull'a, 'Geleceğe mektup' adında kazınmış mezar taşını andıran bir levha ile veda etti.

Nereye geleceğim?

Küresel iklim değişikliklerinin giderek etkisini arttırdığı, iklimsel farklılıklar sebebiyle oluşan sorunların başını çektiği bu tür olayların olması anlaşılabilir.

Hatta belki de afetin sebebi benim dediğim gibi bir küresel iklim değişikliği sorunu değil sizin tabiriniz ile önceki dönemlerden kalan altyapı sorunları(!) Yani belki de bir başkan olarak sizin dediğiniz gibi sizden önce yönetenlerin kötü yönetmesinden dolayı İstanbul'da bu afet yaşandı.

Dahası…

Belediye başkanı olarak önceki dönemlere eleştiri getirebilir onların çalışmadığını, hizmet yapmadığını dile getirir siyasi söylemlerde de bulunabilirsiniz. Bu da anlaşılabilir.

Ama bir belediye başkanı olarak bunları yaparken görevinizin başında durmanız gerekiyor.

Siz belediye başkanı olarak 2 ay içerisinde 2.tatilinize çıkarak alanınızda rekorlar kırıyor olmalısınız. Ben 2 aylık belediye başkanı olupta 2 kez tatile çıkan bir belediye başkanı hiç görmedim.

Oy veren insanların umut bağladığı bir başkan olarak tatilde değil görev yerinde olmalıydınız…

Peki ya siz İstanbul'da olsaydınız?

Yine yağmur yağacaktı, yine sorunlar yaşanacaktı ama kimse bu denli sahipsiz hissetmeyecekti kendini.

Çizmelerinizi giyip sokakta onlarla birlikte olmanız size kaybettirmeyecek, kazandıracaktı. Ancak, siz bunun yerine Bodrum da tatil yapmayı tercih ettiniz.

Devletin süreklilik ilkesi gereği, vekil asalet gibidir. Yani bir makama vekalet eden kişi asil yerine geçip tüm yetkileri kullanabilir.

Sahi sizin vekalet verdiğiniz kişi neredeydi peki?

4 gün önceden size bilgi veren Meteoroloji'ye suç atarak bu işin altından kalkamazsınız…

***** Başladığı yerde bitecek…

Suriye'nin kuzeyi bu aralar oldukça hareketli biz ABD ile anlaşma yapma yolunda olup terör örgütlerini temizlemeye çalıştıkça Rusya ile rejim İdlib'te muhaliflere saldırıp bizi köşeye sıkıştırmaya çalışıyor.

Han şeyhun da gözlem noktamıza 3 km yakınına kadar rejimin geldiği bilgisi var.

Eğer doğruysa ve süreç bu şekilde devam ederse gözlem noktalarımızdan bizi geri çekmeye mecbur bırakacak hamleler yapabilirler.

Şahsi olarak, bizim oradan vazgeçmemizi sağlayacaklarını düşünmüyorum. Ama önümüzdeki bir kaç haftalık dönemde ciddi problemler Suriye ekseninde bizi bekliyor olabilir.

Son olarak, bu sorun yoğun diplomasi çalışmalarına rağmen çözülemez ve Astana süreci gibi süreçlere sadık kalınmadan devam ederse yeni askeri operasyonların olması muhtemel.

Bakalım, yaşayıp göreceğiz…

Kulağa Küpe Bir metre iş yapmayı bir kilometre söz vermeye değişmem​. James Howell
YORUM EKLE

banner19

banner8