Türkiye dış politikada kabuk değiştirdi

Barış Pınarı Harekatı’nın 8. günü de geride kaldı. Dünya kamuoyunun ‘yapamazsın, edemezsin’ laflarına aldırış etmeyen Türkiye 9 Ekim’den bu yana sahada herkese meydan okuyor.

Uzun zaman ABD’nin Suriye konusunda oyalama stratejisine maruz kalan Türkiye, geliştirdiği denge politikasıyla büyük bir güç kazandı. Yapılan kumpaslarla Türkiye, Rusya’dan uzaklaştırılmak istenirken, Amerika’nın eline mahkum edilmek istendi. Bunun için en önemli hamle de Rus uçağının düşürülme olayıydı.

Rusya ile düşman edilmek istenen Türkiye dış politikada yalnız bırakılacaktı. Böyle olunca da Amerika her zamanki gibi dost görünüp, Türkiye’nin arkasından kuyu kazmaya devam edecekti. Ama ülke olarak bu oyuna gelmedik.

İlk olarak Rusya ile ilişkiler düzeltildi. Daha sonra İran ile yeni müzakereler yapılarak, kutuplaşan dünyada Türkiye kendine yeni bir yer buldu. Bunu yaparken de tamamen batıya yüz çevirmedi. Dış politikada ‘dostluk ya da düşmanlık olmaz, karşılıklı menfaatler olur’ mantığıyla hareket edildi.

Şimdi… bunun ekmeğini fazlaca yiyoruz. Eğer bugün Rusya ve İran ile aramız iyi olmasa dış politikada stratejik ortağımız sadece Amerika olsa Suriye’ye giremezdik. Ama Türkiye her şeye ve herkese rağmen Barış Pınarı operasyonunu başlattı.

Burada kuşkusuz bir başarı politikası var. Özellikle Ahmet Davutoğlu döneminde yapılan stratejik hamle hatalarına düşmedi Türkiye. Kimseye ne sırtını verdi ne de sırtını döndü.

Şimdi… aynı kararlılıkla ve aynı doğru adımlarla devam edilmesi gerek. Suriye’de oluşturulacak güvenli bölge Türkiye’nin sadece terör sorunu ortadan kaldırmayacak. Orta Doğu’nun yeni hakimi bir nevi Türkiye olacak.

Çünkü bölgeye yerleştirilecek halk, Türkiye’den Suriye’ye geri dönecek siviller. Uzun zamandır Türkiye’de yaşan Suriyeli göçmenler ülkelerine döndüklerinde, Türkiye ile olan bağlarını kesmeyecek. Ticari ve istihbarat anlamında bize büyük fayda sağlayacak.

Dış politikada kabuk değiştiren Türkiye, güçlenerek yoluna devam ediyor. Ekonomik yaptırımların elbet sonu gelecek. Siz ne kadar güçlü olursanız düşmanınız da sizle o kadar dost olmak ister. Bu yüzden şu an Türkiye bir nevi cephede ve masada dünyayla savaş veriyor. Ve… şu ana kadar bu savaş bizim istediğimiz gibi gidiyor.

Halk olarak bugünlerde yakaladığımı birlik ve beraberlik bozulmaz ise yakın zamanda Türkiye’yi çok daha güneşli günler bekliyor. Biraz zaman…
YORUM EKLE

banner19

banner8