Dünya deri sektörü ilk kez Türkiye'de ağırlanacak

Deri sektörünün yurt dışında organize edilen en önemli fuarı LeShow Deri ve Moda Fuarı, 24 – 26 Ocak 2019 tarihleri arasında ilk kez İs

Dünya deri sektörü ilk kez Türkiye'de ağırlanacak

Deri sektörünün yurt dışında organize edilen en önemli fuarı LeShow Deri ve Moda Fuarı, 24 – 26 Ocak 2019 tarihleri arasında ilk kez İstanbul’da düzenlenecek. Dünyanın en önemli deri ithalatçısı ABD başta olmak üzere Japonya, Katar, Dubai, Lübnan, Almanya gibi ülkelerin şimdiden yoğun ilgi gösterdiği fuarla, Türk derisi alternatif pazarlara açılacak.


2017 yılında 186 ülkeye 1,5 milyar dolar deri ihracatının gerçekleştiğini söyleyen Türkel Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Yazgan, “Deri pazarı yeniden yükselişe geçti. Geçen yıla göre deri ihracatımızda %9 oranında bir artış yaşandı. 21 yıllık deneyimle Moskova’dan İstanbul’a da taşıdığımız LeShow’la, Türk deri firmalarını dünya pazarında ulaşmayı hedefledikleri markalarla buluşturacağız” dedi. Türkel Fuarcılık tarafından düzenlenen ve dünya çapında bir marka haline gelen LeShow Deri ve Moda fuarı bu yıl ilk kez İstanbul’da düzenlenecek. 24-26 Ocak 2019 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan fuarda, toptancı merkezlerinden perakendecilere kadar sektörün her kesiminden ziyaretçi bir araya gelecek. ABD, Japonya, Avustralya, Yunanistan, Portekiz, Fas, Benin, Katar, Kuveyt, Dubai, Lübnan, Kazakistan, Ukrayna, İtalya ve Almanya gibi ülkelerden birçok markanın yoğun ilgi gösterdiği fuar, ihracatta hızla büyüyen deri pazarında yer almak isteyen Türk deri firmaları için buluşma noktası olacak.

“Dünyanın en önemli deri ithalatçılarını ağırlayacağız”


Türkel Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Yazgan, “Türkiye’de deri sektörünün kalbinde gerçekleştireceğimiz LeShow İstanbul Deri ve Moda Fuarı ile dünyanın en önemli deri ithalatı yapan ülkelerini ağırlayacağız” derken, Moskova’dan sonra İstanbul’a da taşıdıkları LeShow İstanbul’la, 2017 yılında deri ihracatında yaşanan yükselişi devam ettirmeyi amaçladıklarını belirtti. Geçtiğimiz yıl 186 ülkeye 1,5 milyar dolar deri ihracatı gerçekleştiğinin altını çizen Yazgan, şunları söyledi: “Son yıllarda Türk deri ihracatı yeniden ivme kazandı. Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 9 artış yaşadık. Mevcut pazarda Rusya’da %72 oranındaki artışla 195 milyon dolar ihracat gerçekleşirken, İtalya’da %17, dünyanın en büyük deri ithalatı yapan ABD’de ise %15 artışla ihracat yapıldı.”

“Merkezden dünyaya dağıtacağız”


“Deri giyim moda sektörünün gelişmesiyle lüks tüketim alanına girdi. Bu yüzden özellikle Balkan ve Ortadoğu ülkelerinde yeni pazarlar ortaya çıkmaya başladı. Deri pazarında yükselen bu ivmeden pay almak isteyen Türk deri üreticileri LeShow İstanbul’la hem mevcut pazarlarla hem de potansiyel pazarlarında hedefledikleri yeni markalarla bir araya gelecek. Türk deri sektörünün kalbi olan İstanbul’da, Türk derisinin kalitesini merkezden dünyaya dağıtacağız.”

“En büyük artış deri ayakkabı ve aksesuar ihracatında”


“Fuarda sadece deri giyimi değil deri aksesuar, dış giyim ve ayakkabı üreticileri de ürünlerini yeni pazarlarla tanıştırma fırsatı bulacak. 2017 yılında deri ürünleri içerisinde en büyük ihracat payını ayakkabı ve aksesuarlar aldı. %44,3 oranıyla 60 milyon dolarlık ihracat gerçekleşirken, geçtiğimiz yıla oranla %6,6 artış yaşandı. Dünyanın farklı ülkelerinden katılımcılar şimdiden fuara yoğun ilgi gösteriyor. Fuar 24 Ocak akşamı ünlü tasarımcı ve mankenlerin yer aldığı büyük gala defilesi ile ziyaretçilerine kapılarını açacak.” (Bülten)
Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2018, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24