TRİMBOX Afrika'ya çıkarma yaptı

Afrika kıtasında artan elektrik enerjisi ihtiyacı ve beraberinde gelen sorunları çözmek için Türkiye'ye güvenen Afrikalı hükümetlerin el

TRİMBOX Afrika'ya çıkarma yaptı

Afrika kıtasında artan elektrik enerjisi ihtiyacı ve beraberinde gelen sorunları çözmek için Türkiye'ye güvenen Afrikalı hükümetlerin elektrik kaynaklı sorunlarının çaresi, Yurttaş Holding’in Türkiye’de ürettiği ve dünyanın yüzde 70’inde patentli olan Trimbox oldu. 


Dünya’da elektrik kalitesinin en düşük olduğu Afrika Kıtası bölgesi. Önceki yıllarda Afrika nüfusunun yalnız üçte biri başta elektrik enerjisi olmak üzere enerjiye ihtiyaç duyarken, şimdilerde kıtanın üçte ikisi düzenli elektrik enerjisine ihtiyaç duyuyor. Şehirlerde enerji talebinin artması sorunları da beraberinde getiriyor. Afrika ülkelerinin yüzde 35’inin çözüme kavuşturulamamış enerji sorunu var. En büyük problem ise elektrik kesintileri ve aşırı gerilim şeklinde ortaya çıkıyor. Güney Afrika Kamu İşletmeleri Bakanlığı, elektrik kesintilerinin ve elektrikte meydana gelen aşırı gerilimin ekonomiye zararının aylık 7 milyar doları bulduğunu bildirdi. Zararın sebebi ise kesintiler ve aşırı gerilim kaynaklı elektrik tesisatlarının yanması, elektrikle çalışan cihazların yanması, elektrik kaynaklı yangınlar ve sanayi üretiminde kullanılan makinelerin yanması oluşturuyor. Afrikalı yetkililer bu sorunları ortadan kaldırıp ortaya çıkan zararı engellemek uzun süredir çözüm arıyorlardı.

Afrikalı hükümet yetkilileri çözümü Türkiye’de buldu.


Yurttaş Holding’in Türkiye’de ürettiği ve dünyanın yüzde 70’inde patentli olan Trimbox adlı aşırı gerilim sönümleyici cihaz Afrika kıtasında ki elektrik kaynaklı zararları engelleyecek. Senegal Ticari Ateşesi Cheikh Diallo ve Mali Büyük Elçi’si Birahim Soumare ile Trimbox Ceo’su Evren Yurttaş ile bir araya geldi. Yapılan görüşmeden iş birliği kararı çıktı. Afrika Kıtası’nda da aşırı gerilim sorunları Trimbox’a emanet edilecek. Görüşmelerde tarafların olumlu olduğunu belirten Yurttaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Evren Yurttaş: “Afrika Kıtası’nda maalesef elektrik kalitesi çok düşük olarak karşımıza çıkıyor. Elektrik kesintilerinin yoğun olmasından dolayı ve aşırı gerilim bölgede çok yaşanıyor buna bağlı olarak cihaz hasarları ve elektrik kaynaklı yangınlar ortaya çıkıyor. Elektrik kaynaklı yangınlar zaman kaybı, iş kaybı, büyük oranda mal ve hatta can kayıplarına sebep olabiliyor. Sayın Ateşe ve Sayın Büyükelçimiz konu ile ilgili gerçekleştirdiğimiz görüşmelerimizde de bu konulara değindiler. Dünya’yı 5’e ayırarak oluşturduğumuz üretim ve ihracat stratejimizin, Türkiye dışındaki ilk üretim bölgesini de Afrika kıtasında gerçekleştirmek istiyoruz. Kendilerine Afrika’da güçlü yerleşik bir firma ile iş birliği yapabileceğimizi ilettik. Hem Sayın Ateşe, hem Sayın Mali Büyükelçisi konu ile ilgili memnuniyetlerini dile getirdiler” dedi.

Mali Büyükelçisi Fabrikayı Ziyaret Edecek


Mali Büyükelçisi yarın Yurttaş Holding Trimbox fabrikasını ziyaret edecek. Daha sonra ülkesine dönecek olan büyükelçi Hükümet ve Afrika’da ki üretim ortaklığı ile ilgili iş adamları ile görüşeceği öğrenildi. Önümüzdeki günlerde aşırı gerilim sönümleyici cihazların, Afrika’da da Türkiye’de ki gibi kullanımı zorunlu olması bekleniyor. (Bülten)
Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2018, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24