Turnusol kâğıdı

Turnusol kâğıdı iyi bir ayrıştırıcıdır. Kimyada kullanılır. Bir sıvının asit veya baz olduğunu net olarak anlarsınız. Asitle temas ederse kırmızıya boyanır. Şayet baz ise mavi olur. Hiç yanılmazsınız.  Elinizde turnusol kağıdı yoksa sıvının baz veya asit olduğunu anlamanız mümkün olmaz. Hepsini aynı sıvı olarak görürsünüz.

AK Parti 2001’de kuruldu. Bütün Türkiye’de hemen örgütlendi. Çünkü Türkiye’de siyasal bir boşluk doğmuş, güvenilecek bir parti kalmamıştı. Ve hemen halk nezdinde karşılığını buldu ve ilk seçimlerde iktidar oldu.  Genel Başkanı seçime sokulmadı, daha başlangıçta Recep Tayyip Erdoğan’a karşı garabet bir durum bardı. Hem Recep Tayyip Erdoğan olmadan parti olmuyordu, hem de daha ilk günden önü kesilmeye çalışıyordu. Öyle olunca İlk hükümeti Abdullah Gül kurdu ve bu sayede de 2007 Cumhurbaşkanlığı seçimi için yolu açılmış oldu.  Sonradan Recep Tayyip Erdoğan’a vekillik yolu açılıp Başbakanlık verilse de, Bakanlar Kurulu ilk oluşumla devam etmek zorunda kaldı.

2007 Cumhurbaşkanlığı seçimi AK Parti için ilk turnusol kâğıdıydı. Parti kapatma davası Abdüllatif Şener’i heyecanlandırdı ve ilk ayrışma yaşandı. Abdüllatif Şener istifa ederek yeni bir parti kuruyordu. AK Parti kapanır kapanmaz da Partisi, Recep Tayyip Erdoğan ’sız kadro ile yoluna devam edecekti. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Recep Tayyip Erdoğan’ın “Cumhurbaşkanını bundan böyle halk seçsin” anayasa değişikliği millete gidiyor ve millet bu anayasa değişikliğini onaylıyordu. Bu değişiklik bütün hesapları altüst etmişti.

Bundan sonra her seçim AK Parti için bir turnusol kâğıdı oldu. Bir şekilde içindeki menfaat gurupları ve başka hesap peşinde olanlar, partiyi kendilerine koltuk bulma yeri olarak görenler seçim sathı mahalline girildiğinde veya Partide az bir oy kaybı yaşandığında hemen kendilerini belli ettiler ve etmeye devam ediyorlar.

Bu partinin tüm kademelerinde görev yapmış, hatta Parti sayesinden Cumhurbaşkanı dahi olmuş Abdullah Gül, 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Partinin karşısındaki bloğa Cumhurbaşkanı adayı olabilecek bir mesajı dahi rahatça verebiliyor. Yani Cumhurbaşkanlığı seçimi turnusol kâğıdı görevini tam yapıyor, Abdullah Gül ve avenesini ayrıştırıyordu.  Şimdi burada hepsini yazmağa kalksak sadece bakanlık, belediye başkanlığı ve vekillik yapmış olanlardan dahi onlarca isim yazabiliriz ki, bunların birçoğu bu süreç içerisinde bir şekilde ayrıştılar. Daha alt kademelere indiğimizde bu durumda olanları hemen etrafımızda gözlemlemek her seçim döneminde mümkün oldu. Bir kısmı kendini açıktan belli etse de, bazılarının sinsice hareket ettiklerini görebilirsiniz. Sarf edilen sözler, verilen resimler, takınılan tavırlar, sosyal medya paylaşımları biraz dikkatle izlenirse hemen gün yüzüne çıkıverirler.

Şimdi yeni bir seçim dönemindeyiz. Hem de en kritik bir dönemdeyiz. 17 yıllık AK Parti iktidarı, ülkeyi yer yönü ile imar ederken vermiş olduğu mücadelenin sonunda siyaseten de başarı elde etmiş ve ülkenin önünü açacak Başkanlık sistemine yeni geçmiştir. Ve bu sitem daha tam oturmadan yerel seçimlerle karşılaşmıştır. Yıllardır tökezletilmek istenen, aslında Recep Tayyip Erdoğan nezdinde oluşan Millet birlikteliği ve Milletin iktidarıdır.  Saldırılar her yönlü olarak devam etmektedir. İçte ve dışta bu gücü aşağıya çekmek isteyenler ittifak halindedir. Bu eşik aşıldığında ilk defa seçim endişesi olmayan 4,5 yıllık bir istikrarlı döneme adım atılacaktık.

İşte böyle bir durumda seçim yine turnusol kâğıdı görevini yapıyor, parti içindeki muhalifleri net olarak ayrıştırıyor. Öyle bir dönem ki, bu menfaatperestler partiyi aşağı çekmenin gayretinden kendilerini alamıyorlar. Başaramadıkları takdirde bir daha asla bunların kimlikleri olmayacak. 4,5 yıl sonra bunların tamamı yok olmuş olacak. Tek bir amaçları var; Partinin oy kaybetmesi ve tartışılır duruma gelmesi, havanın bulanmasıdır.  Böyle bir ortam bulurlarsa kendilerine rol biçecekler. “Biz demiştik” diyecekler. “Biz olmazsak olmuyor işte gördünüz mü” diyecekler. Yeniden seçim isteyecekler. Partiyi bölmek için şimdiden hazırlıkları var. Yeni bir partinin alt yapısını dahi hazırladılar. Her İlde ve ilçede bu takımın uzantıları burada rol almak için böyle bir ortamı sabırsızlıkla bekliyorlar.

Kimler mi onlar? Etrafınıza bakın görürsünüz. İçlerinde Genel Başkan yardımcılığı yapmış olanları, Milletvekilliği, Bakanlık, Belediye başkanlığı, İl başkanlığı, İlçe Başkanlığı yapmış olanları var. Bunlara İllerde ilçelerde meclis listesine giremeyince muhalefete yüzünü dönenleri dâhil ederseniz kendini çok sayan zavallı bir azınlık olduğunu göreceksiniz. Çok şükür ki seçim var ve biz bunların yüzünü görüyoruz. Genel Başkan yardımcılığı yapmış bazılarını, ismen, seçimden sonra şahit olduğum söylediği sözleriyle birlikte yayınlayacağım.

31 Mart seçimleri olacak ve Milletin feraseti ile art niyetli olanlar hüsrana uğrayacaktır. Bundan asla şüphem yok.

Bu dava, makama ve mevkiye değer vermeyenlerin omuzunda yükselmeye devam edecektir.   Her seçim dönemi zorlu ve meşakkatli bir yolculuk olur. Vesile ile safralar atılır. Kıyıya saf ve arınmış olarak varılır.

Unutmamalı ki, Tallut’un ordusundaki menfaatçiler, arsızlar, mide düşkünleri karşı kıyıya geçememiş suda boğulmuşlardır.

Selam, sevgi ve dua ile…

 
YORUM EKLE

banner19