Üzülür müyüz?

Dünyayı saran Koronavirüs, futbolu da vurdu. Bazı kulüpler Liglerin ertelenmesini istese de maçlar oynanmaya devam ediyor. Tabii seyircisiz olmak kaydıyla. Ancak futbolu güzelleştiren en büyük etmenlerden biri olan taraftarların olmaması, maçların tadını tuzunu kaçırdı. Lig’de şampiyonluk yarışı veren Bursaspor’da bu durumdan etkilenecek takımların başında geliyor. Özellikle iç sahada taraftar gücünü maalesef arkasına alamayacak Yeşil-Beyazlılar. Bir de olası play-off mücadelelerinde Bursaspor seyircisinden yoksun maçlara çıkarsa en büyük artısını da kaybetmiş olur.

Geçtiğimiz hafta oynanan Boluspor maçında gördük ki Bursaspor için taraftar önemli bir etken. Belki bu maçtan önce çoğu kişi Yeşil-Beyazlı futbolcuların taraftar etkisinde kaldığını ve bununda performansa olumsuz yansıdığını düşünüyordu. Ama Bolu maçıyla bu tez de doğruluğunu yitirdi. Hatta Timsah’ın taraftarsız ne kadar eksik olduğunu gördük.

Belki o gün statta Yeşil-Beyaz sevdalıları olsaydı, hakem kararları Yeşil-Beyazlıların lehine dönebilirdi. Taraftar olmayınca maçın hakemi de istediği gibi at koşturdu sahada. Bunun yanında futbolcuların mücadele gücünde de azalma gördük. Bazı oyuncular maçtan erken düştü, seyircinin olmamasından dolayı coşku eksiği yaşadılar. Bu yüzden maçlar seyircisiz oynanacağına Lig ertelenseydi bence çok doğru bir karar olurdu.

Peki bundan sonra Bursaspor seyircisiz oynadığı maçlarda üzülmeye devam eder mi? Bana göre bu futbolla evet… Yeşil-Beyazlıların oyun isteği arzusu yok. Oynamak isteyen oyuncular da kenarı çekilmiş durumda. Boluspor maçında yaş ortalaması çok yüksek bir takım vardı sahada. 30 yaş üstü birçok futbolcunun ilk 11’de çıktığını gördük. Ama futbolda tecrübe kadar istek ve dinamizmde önemli.

Bursaspor’daki bazı oyuncular maalesef misyonu doldurmuş. Sadece iş olarak gördükleri bir mesleği icra ediyorlar. Şampiyonluk isteği, futbol arzusu olmayan oyuncuların çokluğu Bursaspor’u derinden etkiliyor. İşin ilginci İbrahim Üzülmez de durumun farkında. Maçtan sonra yaptığı açıklamalarda bunu gördük. İnşallah önümüzdeki haftalarda bu oyuncuları sahaya sürmekten vazgeçer. Çünkü pamuk bir ipliği üzerinden yürüyor Bursaspor, play-off potasıyla arasında sadece 3 puan fark var. Puan kayıpları sürerse, biranda potanın dışında kalabilir Yeşil-Beyazlılar. Bu yüzden artık bir neşter şart. İbrahim Üzülmez bazı radikal kararlar alıp, son haftalarda yoluna devam edecek oyuncuları iyi seçmeli.  

YORUM EKLE

banner19