Yanlış tercihler pahalıya mal olabilirdi

Bursaspor ligin 8. haftasında kendi evinde Ümraniyespor’u 10 kişi kalmasına rağmen 2-1 yenmeyi başardı. Yeşil-Beyazlılar için bu geri dönüş belki de Süper Lig yolundaki en önemli ‘U’ dönüşlerinden biriydi.
Çünkü Altay yenilgisinden sonra alınan 3 puan silme cezasının da onanmasıyla Bursaspor ligde 11. sıraya kadar geriledi. Ümraniye karşılaşması öncesi 9 puanı olan Yeşil-Beyazlılar, maçı kaybetmesi durumunda lider Hatay’ın 8 puan gerisine düşecekti.
Bir de işin psikolojik boyutu vardı. Bu maç oyuncuları da psikolojik olarak yeniden lige döndürdü. Yani nereden bakarsak bakalım Bursaspor kritik bir virajı kayıpsız geçti.
Geçti geçti de nasıl geçti? Futbol şansı Yalçın Hocanın yanındaydı. 2 dakika da 2 gol bulmak gerçekten büyük bir şans ama her zaman böyle fırsatlar gelmez insanın ayağına.
O yüzden o fırsatları kendiniz yakalamanız gerekiyor. Tıpkı Burak Kapacak hamlesi gibi. Genç futbolcunun oyuna girmesiyle maçın seyri biranda değişti. O dakikaya kadar kanat akını yapamayan Bursaspor özellikle Burak’ın oynadığı sağ kanadı aktif kullanmaya başladı. Zaten Kubilay’ın atığı golde de ortayı Burak yaptı.
Futbolda bir deyim vardır benim de katıldığım ‘kazanan her zaman haklıdır’ denir. Evet… doğru ama kazanırken de ders almak gerek.
Yalçın Koşukavak her ne kadar tercihlerinin eleştirilmemesi gerektiğini söylese de bizler gördüklerimizi söyleme devam edeceğiz.
Hocam kusura bakma ama hiçbir futbol aklı yaklaşık 2 aydır sakat olan oyuncuyu ilk 11’de sahaya sürmenizi almıyor. Recep Aydın’ı ilk 11’de görünce çok şaşırdım. Hatta biraz da kızdım yalan yok. Keşke yanılsaydım…
Ama Recep Aydın beni yanıltmadı. Ayağına gelen çoğu topu pas hatasıyla kaybetti. Oyuncunun iyi niyetinden şüphem yok ama maç eksiği olduğu bariz belliydi. Her antrenör hata yapabilir. Bazen hayal edilenle gerçekte olan bir olmuyor ama benim burada asıl eleştirdiğim konu; Yalçın Hocanın bu yanlış tercihinden 72 dakika vazgeçmemesi.
İlk yarıda geriye düşen ve rakip kaleye gitmekte zorlanan bir takımın ikinci yarıya değişiklerle başlamasını bekledim ama Yalçın Hoca aynı kadroyla devam etti.
Şans bu ya Bursaspor’un bu maçı kazanacağı varmış. Burak Kapacak resmen Yalçın Hocayı ipten aldı. Ama yapılan yanlışlar galibiyetten ötürü şu an unutulmuş gibi görünse de ilerde bu tercihler Yalçın Koşukavak’ın başına çok dert açar.
YORUM EKLE

banner19

banner8