Yaraları saralım sonra dönüştürelim

Türkiye’de depreme karşı binaların dönüşmesi ve kent estetiğinin sağlanması için başlatılan kentsel dönüşüm projeleri birçok sorunu beraberinde getirdi.

Bu sorunların başında küçük inşaat şirketlerinin sıçrama rampası gibi sundukları büyük projeleri tamamlayamadan iflas etmeleri var.

Bursa’nın birçok yerinde ev sahiplerini daha lüks ve rahat bir yaşantı ile kandıran şirketler apartmanları yıktıktan sonra inşaata başlamadan iflas ettiklerini açıkladılar.

Sonuç binlerce insan evinden oldu ve mecbur kiraya çıkmak zorunda kaldı. Öte yandan birçok projede de yapılan yazılı anlaşmalara taraflar uymadı ve soluğu mahkemede aldılar…

İşte tam bu konuyla ilgili geçtiğimiz gün Yargıtay örnek bir karar açıkladı.

Doğanbey TOKİ'de bulunan hak sahiplerinin açtığı 7 davadan biri olan geç teslimden dolayı kira tazminatı davası 9 yıl sonra TOKİ ve Osmangazi Belediyesi aleyhine sonuçlandı. 3 kez temyize giden dosyada son kararı veren Yargıtay, Türkiye'deki diğer yerinde dönüşüm ve kentsel dönüşüm mağdurlarını da yakından ilgilendiren bir karar verdi. Mahkeme TOKİ ve Osmangazi Belediyesi'nin Doğanbey TOKİ projesindeki hak kayıplarını ödemesine hükmetti. Bilirkişi raporunun ardından hak sahiplerine ödenecek geç teslimden dolayı kira tazminatı tutarı belli olacak.

Doğanbey sakinleri, 2006 yılında yapılan anlaşma gereği proje için karar verici olarak Osmangazi Belediyesi’ni vekil tayin etti. Anlaşma kapsamında Doğanbey TOKİ konutları 3 tip (75,112,5 ve 150 m2) daireden oluşacak ve 18 ay sonra hak sahiplerine evleri teslim edilecekti. Ancak Osmangazi Belediyesi verdiği sözleri tutmadı.

Doğanbey sakinleri ile yapılan anlaşmanın ardından dönemin Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, belediyenin karar verme yetkisini TOKİ’ye devrederek aradan çekildi. TOKİ ise 3 tip olarak anlaşılan daire çeşidini 36’ya çıkardı ve imar planında değişikliğe gitti.

2007 yılında başlayan inşaat projesi 2009 yılında bitmesi gerekirken 2012 yılına sarktı. Yaklaşık 13 bin (2700 daire) Doğanbey sakini 3 yıl boyunca mağdur oldu. Durum böyle olunca hak sahipleri bir avukat ile anlaşarak durumu yargıya taşıdı. 2010 yılında başlayan hukuk mücadelesi 2019 yılında Doğanbey sakinlerinin lehinde sonuçlandı. Dava Türkiye’deki diğer kentsel dönüşüm mağdurları için de örnek oldu.

YENİ EYLEM PLANI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında, kentsel dönüşümün yeni yol haritası olan Kentsel Dönüşüm Eylem Planı'nı kamuoyuyla paylaştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Kentsel dönüşüme dair her konuda belediyelerimize kapımız sonuna kadar açıktır. Eser siyaseti anlayışıyla ortaya koyulan tüm projelere, belediyelerimize, 82 milyon vatandaşımıza her zaman destek olacağız ve projelerin yanında olacağız. Çünkü 2012'den bu yana bir seferberlik ruhuyla hayata geçirdiğimiz kentsel dönüşümle ilgili bundan sonraki süreçte de atacağımız adımlar şehirlerimizin, vatandaşlarımızın geleceği adına çok önem arz ediyor. O yüzden burada eser siyaseti yapmadan vatandaşımızın can ve mal güvenliğini koruyacak tüm projelerin Bakanlık olarak yanında olacağımızı bir kez daha ifade etmek isterim." diye konuştu. Bakan Kurum, ayrıca kentsel dönüşüm alanlarında Bakanlık, TOKİ, İlbank, Emlak Katılım Bankası, yerel idareler, vatandaşlar ve yatırımcıların sorumluluklarını içeren "Kentsel Dönüşüm Rehberi" hazırladıklarını, bununla kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmış olacaklarını vurguladı. İnşallah söylendiği gibi bu yeni eylem planı tüm dertlere deva olur ve depreme elverişsiz yapılar beklenen büyük Marmara depremi öncesinde dönüşmüş olur…
YORUM EKLE

banner19

banner8