Yaşlanan, dökülen ve dağılma sürecinde Avrupa Birliği

İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılma kararından sonra, Yapacağı anayasa değişiklik reformlarını, referandum ile halka soran İtalya Başbakanı Renzi’ye de %60 oranında hayır oyu çıkması AB’nin telaşını arttırdı.

Renzi, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya istifasını sundu. Renzi’nin istifası Cumhurbaşkanının ricası üzerine; Bütçe görüşmelerinin sonuna bırakıldı.

Bu yetmezmiş gibi Avusturya’da aşırı sağcı Hofer’in seçimi kıl payı kaybetmesi; AB için sevindirici gibi görünse de, yeni bir tehlikenin habercisi. AB için acı ve buruk bir sevinç olduğu açıktır.

Irkçı ve AB den ayrılacağını söyleyen bir partinin %50’ye yakın bir oy alması sevinilecek bir olay değil tam tersine yakın gelecekte Avusturya’nın da yollarını ayıracağının bir işaretidir.

Avusturya’nın yeni Cumhurbaşkanı, oyların yüzde 53’ünü alan Yeşiller Partili aday Alexander Van Der Bellen oldu. Aşırı sağcı ve Avrupa Birliği karşıtı, Özgürlük Partisi’nin adayı Norbert Hofer ise yüzde 47’de kaldı.

İtalya’da parlamentonun iki kanadından Senato’nun yetkilerini törpülemeye yönelik anayasa değişikliği paketi referandumu ise Başbakan Matteo Renzi açısından hezimetle sonuçlandı.

İngiltere’nin hazirandaki referandumda AB’den ayrılma (Brexit) kararı alması, ardından kasım ayındaki ABD Başkanlık seçimlerini Donald Trump’ın kazanması, Batı dünyasında; ırkçı aşırı sağ ve popülist hareketlerin yükselişine hız kazandırdı.

AB; elli yıldır kapısında beklettiği Türkiye’ye, yakında birliğe girmesi için yalvaracağa benziyor.

Medeniyet Kulübü olarak gördüğümüz AB; Şair Akif’in dediği gibi tek dişi kalmış canavar olduğunu her seferinde bizlere gösterdi, ancak biz görmek istemedik, Vatikan devşirmesi, batılı beslemesi, sözde aydınlarımız da gözlerimizi boyadı.

Son zamanlarda; Terör Örgütlerine destek vermekten öte kol kanat germeye başladılar. Hele darbecilere sığınak olmaları, onları Türkiye’ye iade etmemeleri, ikiyüzlülüklerini, sinsi düşmanlıklarını yeniden gözler önüne serdi.

Yıllardır; Demokrasi ve insan hakları sakızını ağzından düşürmeyen AB, darbecilere ev sahipliğini nasıl izah edecektir. Daha doğrusu; içimizdeki devşirmeleri, aydın geçinenler bunu nasıl açıklayacaklar merak ediyorum doğrusu.

Görünen o ki; Adalet; Demokrasiden öncelikli bir değer.

Bu; Avrupalılara sorsan, yaptıklarınızı; Demokrasi ile nasıl izah ediyorsunuz diye, elli çeşit yorum yapar bir o kadar da cevap verirler.

Peki, yaptıklarınızı; Adaletli buluyor musunuz diye sorsanız, susar, yutkunup verecek cevap bulamazlar.

Asıl olan, Hz. Ömer’in dediği gibi “Adalet Mülkün Temeli’dir”

Adil bir dünya düzeni dileğiyle.

ali@cakirel.av.tr
YORUM EKLE

banner19

banner8