Devlet tüm okullarını özelleştirsin!

Kızım Bursa’nın en yüksek puanla öğrenci alan Anadolu lisesinde okuyor. Bursa Anadolu Lisesi. 487.8 teog puanı alarak girmişti bu okula. Okulun geçen yılki taban puanı sanırım 483 idi. Bu okulu kazanmak için yanılmıyorsam ilk yüzde 1’lik dilime girmek gerekiyor. Birçok öğrencinin hayalini kurduğu bir okul BAL…

Bu yıl 10. sınıfı okuyan kızımın Fizik notu: 80 idi. Not ortalaması da sanırım 95 civarındaydı. Fizikten ders içi performans notu 80 ve 90 olarak verilmiş. Ne ben ne de kızım fizik dersinden hakkı olan notu almadığını düşünmüyoruz. Ancak Bursa’daki tüm özel okullar ve merdiven altı-üstü Temel Liselerde Fizik notu 80 ve altı olan 10. sınıf öğrencisinin ya hiç olmadığını ya da neredeyse hiçe yakın olduğunu biliyoruz. Kuşkusuz denetim görevini yapmayan Milli Eğitim bunu bizden çok daha iyi biliyor.

Başka bir Anadolu lisesinde 9. sınıf Fizik’ten yapılan sınavda ilk 15’e giren bir arkadaşımın oğlunun ders içi performans notu 40 gelmiş. Arkadaşımın itirazı üzerine öğretmen daha sonradan 80’e çıkarmış. Kızım Bursa Anadolu lisesine girdiğinde İngilizce dersinden yapılan seviye sınavında en yüksek 17. puanı almış ve seviye sıralamasında birinci sınıfa yerleşmişti. Ancak 10. sınıfta İngilizce dersine giren öğretmeni bütün bir yıl boyunca neredeyse hiç ders yapmamış. Biz şikayet ettikten sonra Nisan ayında olmayan İngilizcesi ile yarım yamalak ders işlemeye başlamış.

İmdi, Özel okulda ya da bir merdiven altı- üstü temel lisede okusaydı tüm notları 100 olacak olan ve İngilizce öğretmeni haramzade asalağın ders yapmama gibi bir durumu ile karşılaşmayacak olan kızımı niye devlet okulunda okutuyorum da özel okulda okutmuyorum?

Güvenebileceğim bir özel okulda kızımı okutmam için yılda 10-30 bin tl arası parayı vermem gerekiyor. Ya da ne idüğü belirsiz merdiven altı Temel Liselerde okutmak için 10 bin tl civarında bir parayı ödemem gerekiyor. Yukarıda bahsi geçen arkadaşım 12. sınıftaki oğlu için okul arıyor. Görüşmeler yapıyor. Bir yandan da hayıflanıyor: “Yahu ben bunu yapmak zorunda mıyım? Ben vergimi veren, ihracat yapan ve devletine güvenen bir vatandaşım. Büyük oğlumun okuduğu okulda 9. sınıfta 200 öğrenci varken 12. sınıfta 80 öğrenci kalması durumunda oradaki öğretmen ve yöneticilerin derhal görevden alınması gerekiyor. Okul müdürü ‘seneye burada mısın, değil misin, cevap ver’ der gibi form doldurtuyor. Okul yönetimi 12. sınıftaki oğlumu okuldan alıp özel okula göndermem için adeta mobing uyguluyor. Çevre baskısı da cabası. Oğlumu devlet okulunda bırakırsam hem o hem de ben ezileceğim, aciz duruma düşeceğim. Devlet bana zımnen ‘Al 4000 tl’yi götür çocuğunu’ diyorsa lütfen tüm okulları kapatsın ve kendini inkar eden öğretmen ve yöneticileri görevden alsın”

Bu arkadaşımın derdi aynı zamanda benim de benim gibi binlerce insanın da derdidir. Dersanelerin de kapanması ile 12. sınıfa gelen ve YGS ve LYS gibi zor sınavların beklediği çocuklarımızı hangi istismar kapısına götüreceğimiz tam bir muammadır. Mutlaka bir istismar kapısına götürmek zorunda olduğumuzu maalesef kabullenmiş durumdayız. Devlet ise elinde 4.000 tl’yi tutup, al parayı, götür çocuğu der gibidir. Devlet okullarının açtığı destekleme kursları ne öğrencinin ne de velinin kalbini mutmain kılmıyor. Şu haliyle evlet liseleri 12. sınıfta özel liselere öğrenci hazırlayan dersanelere dönüşmüş durumdadır.

Peki çözüm nedir? Çözüm, tüm okulları öğretmenleri ile birlikte özel sektöre devretmektir. Devlet çocuğunu özel okula verenlere 4000 tl civarında para veriyorsa, bunu tüm öğrencilere vermelidir. Devlet okulları da özel müteşebbislere ya da vakıflara devredilmelidir. Hatta devlet devrettiği okul binalarından kira bile alabilir. Şahsen şu an çalıştığım okulu devletin öğrenci başına vereceği 4.000 tl ile çevirebilirim. Fiziki çehresini değiştirmek ve eğitim ortamını geliştirmek için yatırım yaparım ve üstüne para da kazanırım.

Özelleştirilecek olan olan okullar başarıları ile rekabet ederek daha çok öğrenci çekebilir ve başvuran öğrenci yoğunluğuna göre velilerden katkı alabilir. Devlet yapacağı sınavlarda belli bir yüzdenin üzerinde başarı sağlayan okullara prim verebilir.

Devletin Eğitim Bakanlığı da her yıl iki tane ortak sınav yapar, eğitim- öğretim ortamlarını ve süreçlerini denetler. İşin en güzel tarafı da Devlet; işini doğru düzgün yapmasa da aldığı maaşı beğenmeyen, iş garantili bir yığın niteliksiz, verimsiz insanı ‘Üreten Nitelikli İnsan’ sınıfına yükseltme fırsatı yakalamış olur. Yaşasın halkların özel çocuklarının ‘100’leri…

İlginizi Çekebilir

Uludağ tamam da diğerleri nerede?

Maddi anlamda zor bir süreçten geçen Bursaspor’da sponsorluk çalışmaları devam ediyor. Futbol kulübüne de verdiği ...

4 yorum

 1. Füsun Hekimoğlu

  Sorun öğretmenlerin atama sistemindedir. Hizmet yılı yüksek (yaşlı ve isteksiz) öğretmenleri o güzelim okullara atarken mesleğinin en iyi yıllarını icra eden 10-15 yıllık öğretmenler sağda solda ziyan olmaktadır. Çok hevesli ve çalışkan öğretmenlerde (benim gibi) bu sistem içinde küskün bir şekilde hayatına devam ediyor. Fizik öğretmeniyim ve bal a atanma ihtimalim hiç yok. Hürriyet Anadolu lisesi ne bekleriz çocuğunuzu. Özelleştirme yerine, o güzide Okullara nasıl öğretmen atanıyor, onu araştırıp onu yazın 🙁 iyi Günler 🙂

 2. Mustafa KORKMAZ

  Sayın Ahmet GÜNAYDIN;
  Kızınızın da öğrencisi olduğu BAL hakkında yazdığınız yazıyı özellikle de 12. sınıflar ile ilgili bölümü esef ile kınıyorum. Ülkemizin köklü okullarından olan,Ülkemize yıllardır akademik değer kazandıran ve kazandırmaya devam eden okulumuz hakkında toplumu yanlış bilgilendiren yazınızı tekzip edeceğinizi düşünüyorum.
  Okul idaresi olarak öğrencilerimizin okulumuzda kalması için elimizden geleni yaparken,öğretmen arkadaşlarımız kurslarda hafta içi saat 19:30 a kadar ders yaparken, gün içinde ders arasında(öğretmenlerin boş saatlerinde) öğretmenlerimiz kendilerine ayrılmış dinlenme saatinde öğrencilerimiz ile soru çözerken ;siz kaç tane 12.sınıf öğrencimiz ile görüşerek hem öğretmenlerimiz hem de okul idaresi hakkında iftiraya kadar gidebilecek bu yazıyı kaleme aldınız acaba!!!
  O kadar ilgili ve alakalı bir velisiniz ki! yazınızda kızınızın notları ile ilgili olan bölüm de yanlışlıklar ile dolu.
  Ne kızınızın Fizik notu 80 ne de not ortalaması 95 (Fizik dersi için)
  Size olan saygımdan değil,öğrencimize olan sevgimden dolayı notları buraya yazmıyorum.
  İl Milli Eğitimin yapmış olduğu ortak sınavlarda sürekli İlçe 1.olan
  82 tane okulun katıldığı sınavlarda -Fen Liseleri dahil- bir çok derste il 3. olan
  2015 LYS de Türkiye 6. çıkaran
  2016 YGS de ilk 300 de öğrencisi olan
  Sosyal ve Sportif başarıları saymakla bitmeyen
  2013-2014-2015 e göre Ünv.sınav puanlarını ders bazında 20-30 puan arttıran
  bir okula haksızlık ediyorsunuz.
  Gerçeklerden uzak,gayretleri görmezden gelen yazınızı düzeltme dileklerimle…..
  Mustafa KORKMAZ
  Bursa Anadolu Lisesi
  Mdr.Bş.Yrd.

  • Ahmet Günaydın

   Mustafa hocam.
   Öncelikle eleştiri ve katkınız için teşekkür ederim.
   Bu yazının ikincisini de okumanızı öneririm.
   Ayrıca:
   1. Kızımın fizik not ortalamasının 80 olmasından şikayet ediyor değilim. Bu not onun hakkıdır. Dediğim şu: kızım bir merdivenaltı temel lisede olsa idi bu notu 100 olacaktı. Bu durumda devletin iki şeyden birisini yapması gerekir.
   Ya özel okullardaki şişirmenin önüne geçecek. Ya da devlet okullarında okuyanlara da bu şişirmeyi yapacak. En doğrusunu ikinci yazımda önerdim. Sınavları meb yapsın.

   2. Kurum olarak okulun/muzu karalamam sözkonusu değil. Ortada bir olgu var. Devlet okullarında işini yapmayan personele karşı yönetimin eli kolu bağlı. Geçen yıl ders yapmayan ve şikayet etmek zorunda kaldığım öğretmeniniz hakkında sözlüklerde yazılanlara bakın. Böyle bir durum herhangi bir òzel okulda yaşanır mı?

   3. Ben devlet okullarının da özel okul standartlarında ve hatta daha iyi eğitim verebilmesi için provakatif bir yazı yazdım. ve ben bir veliyim. Kızımı inatla devletin marka olmuş bir okulunda okutmakta ısrar ediyorum.

   4. Böyle bir okulda çalışıp en seçkin öğrencilerin karşısına çıkan, ancak işinin hakkını vermeyenlere de bir iki laf söyleme hakkımı kullanıyorum.
   Konu Bal değil. Devlet okullarıdır. Bunu şube müdürümüz ve okul müdürümüz ile de konuştum.

   3. Not ortalaması 93 küsür imiş. Fizik 80. Nerden nasıl baktığınızı bilmem. Sorun bu değil.sorun şu: bu çocuk x temel lisesinde olsaydı 100 olurdu.
   Dediğim su:
   X temel lisesine 400 altı bir teog puanı ile giren bir çocuğun fizik notu 95 ten aşagi değil.

   Bu duruma devlet müdahale etmelidir.

   Bal’ın başarılarına seviniyoruz. Bu yüzden burs kazansa da kızımı başka okula almıyoruz. Almayacağız. Ama yanlışa eksiğe yanlış ya da eksik demeye devam edeceğiz.
   Hürmetle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir