Faruk Çelik’in il başkan adayı kim?

AK Parti’nin tarihinde Faruk Çelik’in özel bir yeri var hiç şüphesiz. Partinin kriz yaşadığı anlarda devreye girip bir anda rüzgârı tersine çevirebildiğini çok defa ispatlamış bir isim.

Bir dönem suskunluktan sonra yavaş yavaş siyasette yeniden kendini hissettirmeye başladı. Faruk Çelik, son dönemlerde gerek yaptığı açıklamalar gerekse attığı adımlarda dikkatle takip ediliyor.

Her sözü gündem oluyor ve manşetlere çıkıyor.  Kamuoyunda ve siyasette var olan ağırlığı her zaman kendini gösteriyor.

Gelelim konumuza. Malum AK Parti’de kongre süreci başlıyor. Bursa’da en çok merak edilen konulardan biri de AK Parti İl Başkanlığı konusu.

Mevcut Başkan Ayhan Salman henüz renk vermiş değil. Aday olup olmayacağını en azından kamuoyu bilmiyor. Ayhan Salman’ın yakın çevresi de henüz ser verip sır vermiyor.

Başka bir isim olabilir mi? Kongrede yarış olacak mı? Bunlar kamuoyunun cevabını merakla beklediği sorulardan yalnız bir kaçı.

İşte bu süreçte Faruk Çelik’in yakın çevresine bu konuyla ilgili görüşlerini aktardığı kulağımıza geliyor. Faruk Bey’in Bursa eski milletvekillerinin bir araya gelerek aralarından biri üzerine uzlaşmaları ve bu ismin il başkanı olması gerektiğini savunuyormuş.

Faruk Bey’in bu düşüncesini duyunca acaba kim olabilir diye bir fikir jimnastiği yaptık. Bursa’da milletvekilliği yapmış onlarca kişinin içinde daha önce de İl Başkanlığı yapmış olan Mehmet Tunçak’ı mı işaret ediyor diye geldi aklımıza.

Malum Bursa İl Başkanlığı ve ardından İl Genel Meclisi Başkanlığı görevini yapan Tunçak, daha sonra milletvekili olmuştu.

Faruk Çelik’le uyumlu çalışması göz önünde bulundurulduğunda Faruk Bey’in gönlünün de ondan yana olması sürpriz olmaz.

İl başkanlığı siyaset için çok kritik bir makam. Gerek ilçe teşkilatları gerekse Bursa’dan bundan sonraki siyasetin yönelişi il başkanlığına gelecek isimle şekilleneceği için kongrede ipi göğüsleyecek isim bir anlamda Bursa’nın da geleceğini şekillendirecek.

Bu çerçeveden bakıldığında önümüzdeki günlerde il başkanlığı için başka isimlerin de gündeme gelmesini bekleyebiliriz.

Yenişehir’de çocukların Davut amcası var!

Yerel seçimlerde sonra Bursa’da tartışmaya mahal bırakmayacak iyi yönetimlerinden birini Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın gösteriyor.

Tartışmalardan uzak, toplumu kucaklayan, işini layıkıyla yapmaya çaba gösteren bir isim Aydın.

Yenişehir’de de sevilen sayılan bir isim olması, kendisinin de çizgisini bozmadan devam etmesi bu durumu beraberinde getiriyor.

Davut başkanın önceliklerinin başında çocuklar geliyor. Her fırsatta çocuklarla bir araya gelen Aydın, onların gönlüne göre gitmeyi de oldukça iyi biliyor.

Seçildikten sonra sinemayı çocuklara ücretsiz yapan Davut Aydın, oyun salonlarını ve ardından da yüzmeyi miniklere ücretsiz olarak sağlıyor.

Bunun yanında birçok sportif ve sosyal kültürel etkinlikte miniklerin hizmetine tek kuruş alınmadan sunuluyor.

Minikler de çok sevdikleri Davut Amcalarına ilgi gösteriyor. Yöneticilerin toplumun her kesimiyle iyi iletişim kurması ve devletin imkanlarından en verimli şekilde istifade etmelerini sağlaması çok önemli.

Davut Aydın da şimdiye kadar bunu oldukça iyi yaptı. İnsanın Yenişehir’de çocuk olası geliyor. Tebrikler başkan…

Okul gıdası değil çocuk gıdası logosu konsun ürünlere!

Son günlerde kamuoyu gündeminde “Okul Gıdası Logosu” uygulamasıyla ilgili tartışmalar sürüp gidiyor. Kantincilerin isteği doğrultusunda hazırlık yapılamadığı gerekçesiyle logo kullanımını bir yıl ertelendi.

Yani şöyle bakabiliriz. Okul gıdası logolu ürünler dışında ürün satılamayacaktı kantinlerde. Dolayısıyla sağlıklı gıdalar ancak kantinlere girebilecekti. Şimdi bir yıl daha çocuklara sağlıksız gıdalar satılacak.

Her ne kadar kantinlerde satılacak ürünler belli olsa da logosu olmayan firmalar da ürünlerini satabilecek.

Ancak burada çok daha anlamsız ve saçma bulduğumuz bir şey var. Çocuklarımız önemliyse, gelecekleri önemliyse, sağlıklı gıdalarla beslenmeleri önemliyse sağlıklı gıda işini sadece kantinlerle sınırlamamak lazım.

Yani daha geniş kapsamda çocuk gıdası ya da benzer başka bir isim altında çocuklara satılabilecek gıdalara logo vurulmalı. Yani çocuk kantin yerine okulun karşısındaki büfeden marketten sağlıksız gıdaları alamamalı.

Çocukları koruyacaksak her yerde korumalıyız. Sağlıklarını tehdit eden gıdalara tıpkı sigara ve alkolde olduğu gibi artı 18 logosu konulmalı gerekirse.

Sadece kantinleri denetim altına alarak bu sorunu çözemeyeceğimiz ortada. Gıdaların tamamına sağlık işaretleri gelmeli. Yaş gruplarına göre tıpkı alkol ve tütünde uygulanan kısıtlamalar getirilmeli.

Hiçbir çocuğumuz o sağlıksız gıdaları üreten firmalardan daha değersiz değildir. Firmalar sağlıklı gıda üretsin çocuklar da sağlıklı gıdalarla beslensin…

 

İlginizi Çekebilir

“Sınır güvenliğimizi sağlayacağız”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Sınır güvenliğimizi tehdit eden tüm terör örgütlerinden bölgeyi temizleyeceğiz. Sınır güvenliğimizi ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir