Yıldırım Meclisi'nde CHP'lilerin atışması…

Yıldırım Belediye Meclisi’nin son toplantısına,  hemen başlangıçta CHP Grubu’nda yaşanan tartışma damga vurmuş. Malum Yıldırım Belediye Meclisi de değer meclisler gibi çok renkli. Bu dönem daha da renkli diyebiliriz.CHP’de Meclis sözcülüğü yapan Nimet Yıldız Hanım oldukça hırslı ve heyecanlı bir isim. Büyükşehir Meclisi’ne gitmek istiyordu ama partisi o kadar oy alamadı. O da Yıldırım Meclisi ile idare etmek durumlunda.

Bu durumu çok kabullenmediğini biliyoruz. Şahin Sevinç’in onun önünden Meclis’e girerek Büyükşehir’e gitmesini hazmedemediği yönünde kulaktan kulağa iddialar dolanıyor.

Malum CHP’de siyaset tabanda oldukça sert yapılıyor.Neyse konumuza dönelim. Yıldırım Belediye Meclis Salonu’nun yapısı itibariyle arkadan giriliyor salona. İlk toplantıya katılmayan Şahin Sevinç, bu toplantıya katılıyor.

Biraz erken geliyor ve CHP’ye ayrılan bölüme oturuyor. Kısa bir süre sonra da zaten salon doluyor.

Tam o sırada CHP Grup Sözcüsü Nimet Yıldız gelip Şahin Sevinç’e oturduğu yerden kalkmasını istedi. Salon o anda buz kesiyor.

Yıldız, Şahin’e oturduğu yerden kalkmasını orada sunum yapacaklarını bu nedenle orada oturmaması gerektiğini söylüyor.

Böyle bir tepkiyle karşılaşacağını düşünmeyen Şahin Sevinç, cevap verir Nimet Yıldız’a ve yerinden kalkarak salonu terk eder.  Nimet hanımın tavrı gerek AK Parti gerek MHP gerekse de İYİ Partili üyeleri de şaşırtmış.

Nimet hanımın bu tavırları Şahin Sevinç’in istifa etmesini beklediğini eğer Sevinç istifa ederse Büyükşehir’e gitmek istediği ifade ediliyor. Ancak Büyükşehir Meclis üyelikleri oy oranına göre olduğu için Şahin Sevinç istifa etse dahi Nimet Yıldız gidemiyor Büyükşehir’e sırada iki AK Partili var ancak onların ardından olabiliyor ki o da imkânsıza yakın bir durum.

Şimdilik bu kadarla bırakalım. Kalan bölümü ileride yazmak üzere.

-------------------


Devlet beyin haklılığı ortaya çıkıyor


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli kısa bir süre önce Büyükşehir Belediye Başkanları’nın seçimle gelmesini ilçeler ise Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından atama yapılmasını önermişti. Kamuoyunda özellikle aydın (!) demokrat (!) sol ve solumsu kesimde oldukça büyük tepki aldı bu söylem. Devlet beye özellikle sosyal medya üzerinden edilmedik hakaret bırakılmazken, televizyonlarda da yorumcular demediklerini bırakmadılar.

Bugün Büyükşehir kapsamındaki ilçeler başta olmak üzere Türkiye’deki ilçe belediyelerinin hizmet yapamaz borç batağındaki durumunu incelediğinizde Devlet beyin ne kadar haklı olduğunu görüyorsunuz. Çöp toplayıp, sokakları süpürmesi, zabıta hizmetlerini adam gibi vermesi beklenen ilçe belediyeleri boylarından büyük işlere kalkışıyor. Borçlanıyor. Borçlarını çeviremiyor. Vergileri toplayamıyor. Eeee sonuçta birçok belediye maaş ödeyemeyecek seviyeye gelmiş durumda.

Bir an önce yerel yönetimler reformunun hazırlanarak bu sakat ve sürdürülemez duruma bir son verilmeli. Maaş ödeyemeyen belediye iki şarkıcıya 500 bin lira bir milyon lira ödeyememeli. Hatta bir miktar daha ilerisini dillendirelim. Malum ülke ekonomik olarak zor koşullar altında ve yerel yönetimler de batak durumdayken 4-5 yıl festival konser eğlence ziyafet yapmaları yasaklansa oldukça faydalı olacağını düşünüyorum. Devam edeceğiz…
YORUM EKLE

banner19

banner8